Koronavirus

Pravda o smrti chlapce (†12) s covidem. Rodina řekla, co se mu stalo doopravdy

Pravda o smrti chlapce (†12) s covidem. Rodina řekla, co se mu stalo doopravdy
Smrt chlapce s covidem Zdroj: Foto: se svolením rodiny

V oficiálních statistikách ministerstva zdravotnictví se objevilo další dítě, které zemřelo s covidem-19. V pátek přišel o život 12letý chlapec z Prahy. Ozvala se ale rodina, která tvrdí, že chlapeček by v souhrnu vůbec neměl být. Jeho smrt totiž s koronavirem podle příbuzných nijak nesouvisela.

Od začátku epidemie zemřelo s covidem-19 podle oficiálních statistik na stránkách ministerstva zdravotnictví už osm dětí ve věku do 14 let. Když se ale v podrobnějším souhrnu objevila informace o pátečním úmrtí 12letého chlapce z Prahy, nečekaně se ozvala rodina. Babičce se nelíbilo, že ministerstvo zdravotnictví jejího Filípka do statistik zahrnulo, protože jeho smrt prý s covidem-19 nijak nesouvisela.

"Zemřel sice s covidem, ale z úplně jiné příčiny," sdělila redakci TN.cz. "Měl těžkou nevyléčitelnou genetickou nemoc, nemohl chodit ani sedět, nemluvil, vážil pouze 13 kg a hlavní příčinou jeho odchodu bylo vdechnutí zvrácené potravy do plic," vysvětlila.

Chlapec trpěl tzv. Rettovým syndromem, tedy neurovývojovým onemocněním. "Narodil se jako krásné miminko a v roce se to začalo projevovat. Nikdy se nepostavil, jenom ležel. Měl takový speciální vozíček," vysvětlila babička.

Související obsah

​Chlapec byl prý v poslední době jen kost a kůže, nepracoval mu správně žaludek. Jeho zdravotní stav se rychle zhoršoval. Nakonec se mu do plic dostaly zbytky jídla a s tím i bakterie. Co se vlastně stalo, se dozvěděli příbuzní až od přivolaných záchranářů.

Jediné, co mohlo tou dobou naznačovat přítomnost covidu, byl pozitivní test. Nákazu koronavirem sice prodělali i blízcí chlapce, nikdo však podle babičky neměl vážný průběh. A to ani Filípek. "Měl trochu teplotu, ale když jel do nemocnice, už byl bez teploty," řekla.

Chlapec nakonec bohužel zemřel. Rodina se snažila se smutnou zprávou smířit. Pak ale přišel další šok. Příbuzní zjistili, že Filípek se objevil ve statistikách ministerstva zdravotnictví jako dítě, jehož smrt je dávána do souvislosti s covidem-19. 

Babičku Filípka naštvalo zejména to, že v souhrnech není rozlišováno mezi pacienty s prokázaným onemocněním a těmi, u kterých covid-19 ke smrti reálně vedl. Celou situaci navíc zkomplikoval fakt, že úřady ze zákona nemohou sdělovat k jednotlivým případům podrobnosti. "Je to zbytečné strašení lidí," kritizovala babička.

Nesmyslné statistiky?

Redakce TN.cz poprosila na základě tohoto případu ministerstvo zdravotnictví o reakci a ptala se mimo jiné na to, jestli by opravdu nemělo dojít k přehodnocení způsobu, jakým se statistiky vedou tak, aby byly zveřejňovány pouze počty mrtvých, u kterých covid se smrtí prokazatelně souvisel. Mluvčí resortu Ondřej Jakob se omluvil, že konkrétní případ komentovat nemůže a odkázal nás na Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Právě ten data shromažďuje.

"Statistiky o úmrtí jsou zveřejňovány a vyhodnocovány po celou dobu epidemie stejně. Jde o systém nastavený správcem systému a v podstatě vyžadovaný médii a zřejmě i většinovou společností," reagoval na dotaz ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Sám by statistiku nejraději zrušil. "Denní zveřejňování průběžně hlášených počtů úmrtí, u kterých z podstaty věci nemůže být odborně dokončena analýza příčin úmrtí, není smysluplné. Tato data se i zpětně hodně mění, neboť počty úmrtí se dohlašují. Několikrát jsem se pokoušel i velmi oficiálně tento styl změnit," uvedl. Vždy prý ale narazil. Zájem o denně aktualizovaná čísla byl natolik silný, že změnu neumožnil.

Reálná data přicházejí se zpožděním

Aktuálně statistiky o úmrtí pacientů s covidem vycházejí zejména ze zpráv nemocnic. Jenže tzv. listy o prohlídce zemřelého mohou být dodávány i zpětně. A se zpožděním se do souhrnu promítnou i počty úmrtí mimo nemocnice nebo ta, po kterých následuje pitva. Dušek však doufá, že to by se mohlo v brzké době změnit. "Snad až nyní (doufám), začneme-li přistupovat ke covidu-19 jako k ostatním nemocem, bude veřejností i médii připuštěno hlášení mortality tak jako u jiných chorob. Tedy např. průběžné počty kvartálně, uzavřená data i s validovanými příčinami úmrtí jednou ročně," zakončil.

Primárními příčinami úmrtí se zabývá Český statistický úřad, který při zpracování analýzy vyžaduje detailní posouzení více materiálů a často i komunikaci s poskytovatelem nebo rozbor zdravotnické dokumentace. To se ale děje až nad uzavřenými a dohlášenými daty za celý kalendářní rok, typicky cca do června roku následujícího. "Oficiálně potom data o příčinách úmrtí zveřejňujeme jako roční zprávu, jde o mezinárodně standardizovaný postup," vysvětlil Dušek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz