Koronavirus

WHO: S omikronem umřelo už půl milionu lidí. Není to žádná chřipečka, míní lékař

Omikron bičuje celý svět. Světová zdravotnická organizace (WHO) informovala, že od loňského listopadu zemřelo s touto variantou koronaviru okolo půl milionu lidí. Šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek varoval, že se nejedná o žádnou "chřipečku" a lidé by si měli dávat velký pozor.

Vědci odhalili omikron v jižní Africe v loňském listopadu. Světová zdravotnická organizace jej následně označila jako znepokojivou variantu, protože je daleko nakažlivější než předchozí mutace a rychleji se říší.

V současné době se tato varianta stala po celém světě dominujícím typem koronaviru. A odborníkům dělá vrásky. Podle dat WHO se od listopadu omikronem nakazilo 130 milionů lidí po celém světě a půl milionu infikovaných zemřelo.

Související obsah

"V čase, kdy máme účinné vakcíny, je smrt půl milionu lidí opravdu závažný problém. I když se říká, že omikron je daleko mírnější, zapomíná se, že od objevení varianty zemřelo mnoho lidí. Je to velká tragédie," uvedl epidemiolog Světové zdravotnické organizace Abdi Mahamud.

Omikron znepokojuje také české odborníky. "V nemocnicích leží kolem 3700 pacientů, z toho je jich 300 na JIP a asi 200 leží v umělém spánku na plicní ventilaci. Omikron není chřipečka," řekl ve Snídani s Novou šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Podle expertů však tato varianta častěji postihuje horní dýchací cesty a méně plíce. "I tak každý den umírá 40 až 50 lidí. Za týden kvůli omikronu umře tolik lidí, co v jiných letech za celoroční chřipkovou epidemii," sdělil Kubek.

Kubek navíc vyjádřil pochybnosti ohledně rozvolňování opatření v Česku. "Z rozhodnutí vlády příliš nadšení nejsme. Zásadní rozvolnění přichází brzy. Není rozumné uvolňovat restrikce v době, kdy počet pacientů v nemocnicích roste. Bylo by lepší pár týdnů počkat," vysvětlil Kubek.

Související obsah

Od čtvrtka totiž lidem v Česku skončila povinnost prokazovat se certifikátem o bezinfekčnosti. I neočkovaní tak mohou vyrazit do hospod a využívat služby. Premiér Petr Fiala (ODS) navíc avizoval, že v případě příznivého vývoje by v Česku skončila od 1. března takřka veškerá omezení a zůstala by pouze povinnost zakrývat si nos a ústa respirátorem.

Odborníci ale nevyloučili, že by se na podzim mohla objevit nová varianta. "Předběžné výsledky studií ukazují, že míra získané imunity po prodělání omikronu není nijak slavná. Nemůžeme vyloučit, že na podzim přijde jiná varianta, na kterou imunita nebude fungovat. Budeme mít ale vakcíny, je bezpečnější se nechat naočkovat než si myslet, že mě ochrání imunita po prodělané nemoci," uzavřel Kubek.

Celosvětově se koronavirem nakazilo přes 400 milionů lidí. Vyplývá to z údajů na webu Worldometers. Podle úřadů zemřelo po celém světě téměř šest milionů infikovaných. Experti se domnívají, že čísla však mohou být daleko vyšší. Mnohé případy nákaz a úmrtí totiž zůstávají často nenahlášeny.

Omikron začíná vážně ohrožovat chod některých českých podniků. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz