Koronavirus

Prymula řekl, kdy odložíme roušky. Omikron je podle něj už za vrcholem

Od čtvrtka končí prokazování se bezinfekčností a vláda se chce zbavit i většiny zbývajících restrikcí. Epidemiolog Roman Prymula v Televizních novinách popsal, kdy podle něj nastane vhodná doba k odložení roušek a respirátorů. Prý to bude možné už brzy, protože omikron slábne. V příštích dnech se zastaví i růst počtu hospitalizovaných, domnívá se Prymula.

Prymula souhlasí s rozhodnutím ministerstva zdravotnictví rozvolňovat proticovidová opatření. "Je to správné načasování. V tuto chvíli už máme dostatek údajů o tom, že tady nebude nějaká enormní vlna. Všichni už čekají na to, aby to rozvolnění proběhlo," řekl televizi Nova.

Podle známého epidemiologa se dostala varianta omikron na vrchol pozitivních případů a počty teď budou klesat. "Je tady logické zpoždění, kdy můžeme vidět plnění nemocnic. U mladších kategorií už vidíme jasný pokles, u těch seniorských bude docházet ještě k nějakému nárůstu. V limitním případě si dovedu představit, že by tam bylo sedm tisíc osob, ale spíše méně," pokračoval.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) ve středu naznačil, že od března by mohly skončit veškeré zbývající restrikce. Zůstala by jen povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách. Prymula je přesvědčen, že za měsíc bude možné zrušit i tohle nařízení.

Související obsah

"O tom se nepochybně bude ještě dlouho diskutovat na vládě, kdy by měl přijít ten správný okamžik, kdy odložíme roušky. Já předpokládám, že to bude v průběhu měsíce března, možná na jeho konci," prohlásil.

Bude prý záležet na dalším vývoji epidemie. "Může to být i dříve, ale nemyslím si, že to bude před koncem února," doplnil Prymula.

Ten očekává i velký pokles významu aplikace Tečka, kterou se prokazuje bezinfekčnost. "Dá se očekávat, že jak se rozvolní opatření, v Česku se stane nepříliš významnou. Zatím bude mít význam pro cestování, ale jak půjde to rozvolňování Evropou, i ten poklesne. Pokud by tady byly nějaké další vlny s variantami, které budou závažnější, tak se zase uplatní," uzavřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz