Naše Česko

Topolánek: Chudoba hrozí čtyřem milionům Čechů. Řekl i důvody

Bývalý premiér Mirek Topolánek se vrací do čela Teplárenského sdružení. V pořadu Naše Česko okomentoval energetickou krizi, prozradil, o kolik podle něj lidem zdraží teplo a jak se v cenách energií odrazí konflikt Ruska a Ukrajiny.

Mirek Topolánek se vrací do vedení Teplárenského sdružení České republiky. Funkci předsedy výkonné rady zastával už v letech 2011-2018. Z funkce odstoupil Tomáš Drápela. 

Cena povolenky se blíží ke 100 eurům (přes 2 400 korun). "Tep­lá­renství je v nej­složitější situaci za dobu svojí existence. Na výběr je buď řízená transformace nebo neřízený rozpad se všemi důsledky pro čtyři miliony lidí, kteří tento eko­lo­gický způsob vytápění využívají. Můj úkol je jasný, prosadit první možnost a rozpad tep­lá­renství nepřipustit. Času je ale velmi málo, bez konkrét­ních kroků vlády je ohrožena již příští topná sezóna," řekl ke svému zvolení Topolánek.

Související obsah

"U těch společností, které byly připraveny a nekrachl jim dodavatel plynu, tam ta cena šla o 3 až 30 % nahoru. U těch, kde se bavíme v desítkách až stovkách procent, tam se dá předpokládat, že pokud ty společnosti podepisují dlouhodobější smlouvy, mohla by u nich cena tepla jít dolů," říká Topolánek. 

"Podle studií je rozumná hranice nákladů na bydlení a energie 20 % z příjmu rodiny. Když se to týká 10 % lidí ve společnosti, je to ještě v pořádku. U nás hrozí při těchto cenách, že se dostane nad 30 % nákladů na bydlení asi čtyři miliony lidí. Tedy čtyřem milionům lidí hrozí chudoba a z toho dvěma milionům existenciální problémy," predikuje expremiér.

Související obsah

​Energetická krize je dle Topolánka umocněná postcovidovou situací. "Pokud se budou zvedat ceny energií, tak to určitě nebude kvůli chybám Česka, i když je děláme také. Ale bude to kvůli dekarbonizaci (přechod k obnovitelným zdrojům energie, pozn. red.)," připomíná bývalý premiér.

Německo je podle něj Trojským koněm Evropské unie. Německá zelená politika, jejich zavření jádra a uhlí vede ke kombinaci obnovitelné zdroje a plyn a zvýšení závislosti Německa na plynu podle něj vede ke změně jeho zahraniční politiky.

"Německo je s nadsázkou asi jediná země na světě, která je ochotná v rámci nějakého vyššího cíle zničit sama sebe i ty okolo," myslí si staronový předseda Teplárenského sdružení.

"Kdyby celý cíl dekarbonizace  měl název 'Chceme se zbavit závislosti na importu ropy a plynu z Blízkého východu a Ruska', to je ten hlavní důvod, proč to děláme, tak bych tomu zatleskal. Pokud se někdo zaštituje záchranou planety, tak to beru jako zástupný důvod," doplňuje Topolánek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz