Počasí

Nadprůměrné teplé dny startují pylovou sezónu i jarní únavu. Jak si udržet kondici?

Nadprůměrné teplé dny startují pylovou sezónu i jarní únavu. Jak si udržet kondici?
Ilustrační snímek | Zdroj: Getty Images

Ve středu a ve čtvrtek se průměrné denní teploty pohybovaly vysoko nad dlouhodobým normálem. Ve čtvrtek nejvyšší teploty v Pardubickém a Jihočeském kraji šplhaly i přes 13 °C. A na většině území převládala slunečná obloha. I přes to, že konec týdne přinese citelná ochlazení a víkend mrazivá rána, pylová sezóna i jarní únava o sobě začínají dávat vědět.

Čtvrtek byl druhým nejteplejším dnem od začátku letošního roku – v Pardubicích se odpolední maxima zastavila na 13,5 °C, v Českých Budějovicích na 13,4 °C. Na mnohé z nás ale i přes čtvrteční téměř jarní teploty a modrou oblohu dolehla spíše únava a ospalost. Jsme v období, kdy naše tělo začíná pociťovat nedostatek denního světla a slunečních paprsků z předcházejících měsíců.

A to i přes to, že po únorových Hromnicích se začínají bílé dny opět prodlužovat. Navíc v únoru dochází i k navýšení délky slunečního svitu oproti listopadu, prosinci a lednu. Nicméně nám chybí vitamin D – a tím pádem se snižuje obranyschopnost organismu.

Související obsah

​Proto bychom měli pravidelně doplňovat vitamíny. Zkuste každodenní trénink na zvýšení kondice: Denně 10 minut intenzivního pohybu tak, aby vaše tepová frekvence stoupla na 180 tepů za minutu mínus váš věk.

Únor přináší adrenalinové počasí

Únor je měsíc ve znamení velkých teplotních skoků a zvratů. Rychlé a prudké střídání teplot vzduchu je zátěžové zejména pro lidi s horší termoregulaci – tj. starší generaci, male děti nebo těhotné ženy.

V chladném období je vice srdečních infarktů a mozkových příhod, protože rychlé přechody z teplého vyhřátého prostředí do mrazu zatěžují navíc kardiaky, astmatiky a jedince se zvýšeným krevním tlakem.

Častými zdravotními obtížemi při náhlých a rychlých změnách teplot jsou i koliky a embolie. Alergici začínají v ovzduší pociťovat první pyly lísky a olše.

Související obsah

​​Když se řekne jarní únava

S prvními jarními paprsky mnozí z nás začínají více zívat, u některých se projevuje pocit smutku, únavy nebo apatie. Jinými slovy jarní únava.

Může za to nárůst venkovních teplot vzduchu, na které naše tělo reaguje rozšířením povrchových kapilár v kůži. K naplnění periferních cév je zapotřebí velké množství krve a nové červené krvinky se nestačí tak rychle tvořit. Jarní únavu tak zapříčiňuje nedostatečný přísun kyslíku ke tkáním.

Na jaře se snižuje i tlak vzduchu, což pro náš organismus znamená snížení přívodu kyslíku. Hůř se nám dýchá a pro naše srdce to znamená větší zátěž.

Jaké extrémní počasí jsme v únoru zažili, zjistíte ve videu:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz