Koronavirus

Skryté nebezpečí covidu. Výrazně zvyšuje riziko infarktu

Skryté nebezpečí covidu. Výrazně zvyšuje riziko infarktu
Zdroj: TV Nova

Po prodělání covidu-19 se v následujícím roce zvyšuje pravděpodobnost infarktu o 63 procent. Autoři studie, která k tomuto zjištění došla, varovali před nebezpečím nárůstu srdečních chorob po vlně omikronu. Podle odborníků by riziko měly snižovat vakcíny.

Lidé, kteří přežili covid-19, ještě nemají vyhráno. V následujícím roce po vyléčení se totiž o 63 procent zvýší pravděpodobnost, že dostanou infarkt. Vědci to píší ve studii, kterou zveřejnili v magazínu Nature Magazine.

Výzkumníci z americké Washingtonovy univerzity zkoumali 150 tisíc veteránů, kteří prodělali covid-19. Podíl lidí, kteří mezi nimi dostali infarkt, následně srovnali se vzorkem 11 milionů lidí, kteří se nenakazili. 

Vědci nyní varují před další koronavirem způsobenou zdravotnickou krizí. Tentokrát spojenou se srdečními chorobami. O 72 procent se totiž také zvýšila pravděpodobnost ischemické srdeční choroby a o 52 procent možnost mrtvice.

Související obsah

Nezáleží přitom na věku, pohlaví ani rase. Pravděpodobnost srdeční choroby se navíc zvyšuje i u lidí s lehkým průběhem. Nejohroženější jsou ale lidé, kteří byli hospitalizovaní.

"Vlády i zdravotní systémy celého světa by se měly připravit na to, jak budou bojovat s náporem lidí s kardiovaskulárními chorobami," uvedli autoři ve studii. "Tyto choroby budou mít dlouhodobý vliv na pacienty, zdravotnictví a zasáhnou i ekonomickou produktivitu a předpokládanou dobu života," dodali.

Související obsah

Podle odborníků jsou zjištění vědců závažná. Doufají ale, že s postupem času se bude pravděpodobnost infarktu zase snižovat. "Je to jako s kouřením. Když kouříte, zvyšujete risk infarktu, rok po skončení se ale risk zase snižuje," řekl deníku Telegraph profesor medicíny Paul Hunter. "Z této studie nevíme, jak dlouho vysoký risk zůstane," dodal.

Hunter zároveň doufá, že pravděpodobnost infarktu snižuje očkování. "Je možné, že lidé, kteří onemocněli po vakcinaci, budou v menším ohrožení. Zatím si tím ale nemůžeme být jistí," prohlásil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz