Domácí

Další problém pro Piráty. Ze strany odcházejí její dlouholetí členové

Piráti mají další problém. Ve straně končí dlouholetí a dokonce i zakládající členové. Nelíbí se jim, že vedení se začalo svým chováním blížit tradičním stranám. Piráti sice evidují po vstupu do vlády velký zájem nových členů, jenže právě ti podle těch bývalých často přinášejí i extrémní změny.

Veřejnost je před 12 lety vnímala jako rebely. Jenže právě o takového ducha teď prý strana přišla. "Vystoupil jsem z Pirátské strany. Jsem přesvědčením levicový liberál, a tak je pro mě samozřejmě velmi těžké přijmout, že Piráti vstoupili do konzervativně-pravicové vlády," prohlásil například bývalý člen Miroslav Brož.

"Hodně mi vadí to spojení se SPOLU. Poslední kapkou byl Turów, ten je pro mě hodně důležitý. Jak říkají moje děti, to je naprosto zásadní. Zúčastnila jsem se protestu u ministerstva životního prostředí," uvedla zase bývalá členka Magdalena Opletalová. 

Související obsah

Podle politologů takových odchodů bude přibývat. "Čím víc krvavých kompromisů budou Piráti ve vládě přijímat, tím víc budou mít někteří jejich voliči nebo členové pocit, že ta strana je zbytečná, že se mění ve druhou TOP 09," upozornil politolog Lukáš Jelínek.

Angažmá ve vládě nalákalo do strany nové členy. Ti se některým bývalým Pirátům vůbec nezamlouvají. "K Pirátům nevstoupili proto, aby dělali idealistickou otevřenou politiku, ale proto, aby členství v Pirátech využili k naplnění vlastních zájmů," myslí si Brož.

Související obsah

"Liberální demokracie v podání Pirátů znamená destrukci, anarchii a chaos a Piráti se rozpadají," řekl předseda SPD Tomio Okamura. Sympatie ke straně nemá ani druhá opoziční strana ve Sněmovně. "Halasně křičeli hrrr na ně, na klasické politiky, na trafiky a dneska to je nejmenší politická strana s největším počtem funkcí," sdělil poslanec za ANO Patrik Nacher.

Změn u Pirátů si všímají nejen opoziční politici, ale i jejich koaliční partneři v hnutí STAN. "Věřím, že Piráti najdou ten správný směr a nebudou od nich odcházet jejich zasloužilí členové," prohlásil ministr školství Petr Gazdík (STAN).

"Příchody a odchody se dějí a budou dít neustále stejně jako v jiných stranách," myslí si předseda Pirátů Ivan Bartoš. Pirátská strana má aktuálně přes 1 200 členů.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz