Koronavirus

Konec respirátorů se blíží! Epidemiolog Maďar řekl, kdy je odložíme

Vláda v poslední době rozvolňuje. Od čtvrtka se v restauracích nemusí lidé prokazovat certifikátem o očkování, od 19. února se zvýší povolený počet účastníků na hromadných akcích a od března podle premiéra Petra Fialy (ODS) zůstane pouze povinnost nosit respirátory. I ty ale podle epidemiologů můžeme brzy odložit.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara bychom postupně respirátory mohli začít odkládat už brzy. "Mohli bychom začít opouštět respirátory, postupně, ne všude najednou, někdy v polovině března," řekl v neděli České televizi.

Nesmělo by ale podle něj dojít na nejhorší scénář vývoje epidemie. "Epidemiologická situace by se měla nadále zlepšovat," avizoval však v neděli Maďar. Ten je součástí Národního institutu pro zvládnutí pandemie, který radí ministerstvu zdravotnictví.

Podle viroložky Ruth Tachezy v létě budeme ve venkovních prostorách chodit bez roušek skoro určitě. "Otázka je u hromadných akcí, ale já věřím i v to," uvedla pro Českou televizi.

Související obsah

Podle Tachezy je potřeba se nadále očkovat. "Očkování je to, co nás přenese ven, kdybychom očkovaní všichni byli, tak tady možná toto už vůbec neřešíme," řekla k debatě o respirátorech.

Vláda v poslední době protikoronavirová opatření rozvolňuje. Od čtvrtka nejsou v restauracích potřeba doklady o bezinfekčnosti, příští týden se zvýší povolený počet účastníků na hromadných akcích a skončí testování ve firmách i školách. Od března podle premiéra Petra Fialy zůstane skoro jen povinnost nosit respirátory.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz