Domácí

Starostové se musí zbavovat funkcí. Nařizuje to smlouva s Piráty

Starostové a nezávislí se budou zbavovat důležitých politických funkcí v krajích. Nařizuje jim to totiž koaliční smlouva, kterou před volbami podepsali s Piráty. Současný ministr školství a místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík se tak na konci února vzdá funkce krajského zastupitele. Podle opozice ale měli členové hnutí STAN funkce složit už dávno.

Téměř přes noc se stali jednou z nejsilnějších stran v Poslanecké sněmovně. Jenže 33 křesel pro řadu Starostů znamená i konec v komunální politice. "Z funkcí zastupitelů na obci či kraji je přijatelný souběh s nejvýše jednou neuvolněnou funkcí," je totiž napsáno v koaliční smlouvě s Piráty.

Řada členů hnutí STAN tak v posledních týdnech řeší Sophiinu volbu, tedy třeba rozhodnutí mezi Sněmovnou a krajskou půdou. "Já jsem kandidoval z desátého místa ve Středočeském kraji. Očekávání, že budu úspěšný ve volbách do Poslanecké sněmovny, bylo tak 50 na 50. Takže mě to příjemně překvapilo," sdělil poslanec Martin Exner (STAN), který je zároveň starosta Nové Vsi a zastupitel Středočeského kraje.

Související obsah

"Už po jmenování ministrem jsem oznámil, že odejdu z funkce krajského zastupitele, udělám tak teď v únoru. Druhá funkce, kterou zastávám, je neplacená a neuvolněná, jsem totiž místostarosta obce Suchá Loz. Někdo chodí na ryby, někdo do hospody, já ve svém volném čase chodím na obec," řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Podle opozice Starostové měli funkce složit už dávno. "Každý z poslanců Pirátů a STAN, který kumuluje funkce, zůstává starostou, místostarostou a podobně, podvedl občany," myslí si předseda SPD Tomio Okamura.

Související obsah

Zároveň je podle opozice z časových důvodů nereálné zvládat třeba post poslance, zastupitele a k tomu ještě starosty. "Za mě se to skoro naplno dělat nedá, zvlášť, když to není v jednom místě," prohlásil poslanec Patrik Nacher (za ANO).

"Starosta nemůže položit tužku a odejít ze dne na den, to by bylo velmi nezodpovědné. Do konce února rezignuji na funkci krajského zastupitele Středočeského kraje," avizoval už Exner. Každý politik, který má podle koaliční smlouvy až příliš funkcí, dostal termín, do kterého situaci musí vyřešit.

kdu, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz