Miloš Zeman

Zeman podepsal nové zákony. Ovlivní pacienty, politiky i kupce bytů!

Zeman podepsal nové zákony. Ovlivní pacienty, politiky i kupce bytů!
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman podepsal tři novely zákona, které se dotknou zastupitelů a hejtmanů, ale také pacientů a kupců nemovitostí. Podívejte se, co všechno se kvůli úpravám změní.

Novela zákona o léčivech upravuje sdílený lékový záznam pacienta. Do systému, ve kterém budou všechny léky, které kdy měl pacient předepsány, mají mít přístup lékaři, lékárníci i záchranáři. Sdílení má být spuštěno po uplynutí přechodného období, tedy 1. června 2020.

Podle ministerstva zdravotnictví povede sdílený lékový záznam k lepší péči o pacienta. Dosud se lékař to, jaké léky pacient bere, mohl dozvědět pouze od něj. Pokud si tedy pacient třeba nějaké prášky, které mu předepsal jiný doktor, nepamatoval, mohlo se stát, že je praktik předepíše znovu.

Nově by měli lékaři či lékárníci jednoduše nahlédnout do příslušného záznamu a léky předepsat nebo vydat podle toho, jaké už pacient má. Zamezí se tak vedlejším účinkům, které některá léčiva v kombinaci s jinými mají.

Související obsah

Pokud nebudete souhlasit s tím, aby zdravotníci věděli, jaké léky berete, můžete jim náhled do sdíleného záznamu zakázat. To je možné udělat celkově pro všechny, anebo jen pro konkrétního zdravotníka. Podle některých lékárníků bude změna zákona znamenat dlouhé fronty v lékárnách.

Změna zákona o léčivech přináší také úhradu léčebného konopí. Do 30 gramů ho bude z 90 procent hradit zdravotní pojišťovna. "Výše doplatku bude srovnatelná s doplatky u léků na chronická onemocnění," uvedl už dříve k úpravě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Související obsah

Zeman podepsal i novely zákonů o obcích, o krajích a o hlavním městě Praze. Zastupitelům obcí a krajů, kteří jsou zároveň poslanci, senátory nebo ministry, podle nich klesne plat na 40 procent. Politici tak chtějí omezit kumulaci odměn při více funkcích.

Třetí změna, která bude díky podpisu prezidenta brzy platit, se týká daně z nabytí nemovitých věcí. Daň i její čtyřprocentní sazba sice zůstává, rozšíří se ale okruh lidí, kteří ji platit nemusí. Nově nebudou daň hradit lidé, kteří si koupí byt v rodinném domě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz