Zajímavosti

Pozor na nealkoholické varianty drinků a piv! Vedou k závislosti, varují experti

Pozor na nealkoholické varianty drinků a piv! Vedou k závislosti, varují experti
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Pokud dáváte rádi přednost nealkoholickým variantám alkoholických drinků a nápojů nebo je občas dopřejete svým nezletilým dětem, měli byste se mít na pozoru. Odborníci varují, že právě to může vést k alkoholismu.

Stále více výrobců alkoholu se snaží zákazníkům nabídnout také různé alternativy. Jde o drinky a nápoje, které však neobsahují alkohol. Trh tak zaplavují piva, aperitivy nebo vína s nulovým nebo půlprocentním obsahem alkoholu.

Kdo by neznal například "dětský šampus", který nejen tvarem lahve, ale také zvukem špuntu připomíná skutečné šampaňské. Před těmito alternativami však varoval francouzský spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs.

Související obsah

"Takové produkty mohou usnadnit přechod ke konzumaci alkoholických nápojů," uvedla francouzská národní agentura veřejného zdraví.

Podle odborníků obecně platí, že nealkoholické lihoviny nebo aperitivy nejsou prodávány pod stejným názvem jako jejich alkoholické varianty, s výjimkou nápoje Martini. Naopak u piva nebo vína jsou alkoholické i nealkoholické nápoje uváděny na trh pod stejnými značkami.

Všichni výrobci se snaží, aby chuť byla velmi blízká originálním alkoholickým nápojům. "Z chemického hlediska v nich alkohol není, ale reklamní sdělení mohou některé lidi ohrozit," vysvětlili odborníci. Problém může nastat například v případě těch, kteří se léčí ze závislosti na alkoholu, nebo u vyléčených alkoholiků.

Odborníci chtějí rázněji zakročit proti řidičům, kteří jsou pod vlivem alkoholu nebo drog. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz