Domácí

Vše připraveno: Průjezd amerických vojáků odstartuje v Plzeňském kraji

Od úterní 19. hodiny odstartuje velký přesun 1 500 vojáků a 700 vozidel americké armády na mezinárodní cvičení na Slovensku. Cesta přes Českou republiku zabere šesti konvojům šest dní. Jde o historicky největší přesun amerických jednotek přes naše území.

Na dálnici D5 v Plzeňském kraji od úterní 19. hodiny zahájí americká armáda přesun po území České republiky. Celkem šest konvojů se z Německa přesune do výcvikového prostoru Lešť na Slovensku.

"Plánovaný čas příjezdu první kolony jednotek americké armády na hraniční přechod Rozvadov je úterý 15. února v 19 hodin a poslední jednotka pak vstoupí na území našeho státu ve 21 hodin v neděli 20. února," informovala policejní mluvčí Eva Červenková.

Každá kolona bude mít několik dílčích částí, které budou vyjíždět na dálnici v nočních hodinách po hodinových intervalech.

Související obsah

"Důrazně upozorňujeme řidiče, aby v žádném případě nenarušovali celistvost kolony vojenských vozidel. Je nutné si uvědomit, že se jedná o těžkou armádní techniku a každý nestandardní manévr by mohl mít za následek kolizi, která by mohla mít až fatální následky. Počítejte tedy s tím, že kolonu vozidel musíte předjet buď celou, nebo jet za ní," upozornila Červenková.

Armáda USA bude vždy ve večerních hodinách pokračovat přes Pražský okruh, dálnici D1 a silnici I. třídy číslo 38 do vojenského prostoru Rančířov u Jihlavy, kde si jednotky odpočinou v připravených stanech. Američtí vojáci tak projedou krajem Plzeňským a Středočeským, dále Vysočinou a Jihomoravským krajem. Kvůli průjezdu nebude uzavřena žádná komunikace.

Související obsah

"Následně se jednotlivé konvoje v doprovodu vojenské policie vrátí na D1 a poté se napojí na dálnici D2, po které se dostanou až na hranice se Slovenskem," upřesnila mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková.

"Cesta přes naše území by měla jednotlivému konvoji zabrat zhruba 30 hodin. Poslední konvoj opustí Česko v úterý 22. února," uzavřela Dvořáková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz