Domácí

Velkolepý start českého předsednictví? Do Prahy by mohl přijet Joe Biden

Česká republika usiluje o návštěvu amerického prezidenta Joea Bidena v Praze. V hlavním městě by se mohl zúčastnit summitu s hlavními představiteli evropských zemí. Česko by tak velkolepě odstartovalo své předsednictví EU.

Ve velkém stylu by mohlo začít druhé české předsednictví Rady EU. V létě by Českou republiku mohl navštívit prezident Spojených států amerických Joe Biden.

Vláda Petra Fialy (ODS) usiluje o to, aby americký prezident navštívil zkraje července summit lídrů sedmadvacítky v Praze. "Pan ministr navrhl možnost tohoto summitu a americká strana to vzala na vědomí," potvrdila týdeníku Respekt mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.

Termín pro návštěvu by měl vyhovovat i Bidenovi, který se od 29. do 30. června zúčastní vrcholné schůze Severoatlantické aliance v Madridu. Z této schůze by mohl snadno přiletět do Prahy na debatu s hlavními představiteli evropských zemí.

Související obsah

Pokud by se Biden schůze zúčastnil, lze předpokládat, že by hlavními tématy byly americko-evropské vztahy, energetika, ekologie nebo rusko-ukrajinská krize.

"Právě kvůli dění na Ukrajině je mimořádně důležité, aby Evropané s Američany táhli za jeden provaz. Má smysl tenhle vztah aktivně pěstovat a americko-evropský summit by byl tímto krokem," řekl europoslanec za ODS a bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra.

Související obsah

Možná účast prezidenta na summitu v Praze by nebyla první. V roce 2009, když se Česko ujalo svého prvního předsednictví EU, navštívil evropskou schůzi v Praze tehdejší americký prezident Barack Obama.

Samotný Biden už v minulosti Prahu navštívil. V říjnu roku 2009 sem zavítal u příležitosti výročí pádu železné opony jako viceprezident USA.

Na reportáž Televizních novin, se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz