Domácí

Pořádně si to rozmyslete, píše Babiš poslancům. Nechce, aby jej vydali

Pořádně si to rozmyslete, píše Babiš poslancům. Nechce, aby jej vydali
Andrej Babiš | Zdroj: TV Nova

Expremiér a poslanec Andrej Babiš (ANO) rozeslal dopis svým kolegům ve Sněmovně, kteří mají v úterý rozhodovat o jeho vydání k trestnímu stíhání. V dopise apeluje na poslance, aby si jeho vydání dobře rozmysleli. Podle něj má žádost o jeho vydání zásadní mezery.

Andreje Babiše v minulosti Poslanecká sněmovna vydala ke stíhání už dvakrát v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Až dosud se svému vydání nebránil, to se však změnilo čtyřstránkovým dopisem, který má redakce TN.cz k dispozici. V něm Babiš k poslancům promlouvá, aby se důkladně zamysleli, než jej vydají k trestnímu stíhání.

Babiš v dopise napadá zejména právní vady, které podle něj žádost o vydání má. Tvrdí, že popis skutků, které měl spáchat v kauze Čapí hnízdo, zůstal od roku 2017 nezměněn, i když se změnily okolnosti, na základě kterých může být obviněn.

Související obsah

​Jde zejména o obvinění z organizace trestného činu. "Dle popisu skutku v žádosti o vydání jsem se měl dopustit protiprávního jednání spočívajícího v organizování a řízení trestné činnosti 10 dalších osob, z nichž však devět už ale není více než rok a půl stíháno, neboť jejich jednání nebylo shledáno jako protiprávní," píše Babiš ve svém dopise.

Expremiér se hájí tím, že z původně 11 obviněných v kauze Čapí hnízdo zůstávají už jen dva, tedy on sám a manažerka Jana Mayerová, která měla být hlavním pachatelem. Zbytek skupiny byl osvobozen. Andrej Babiš měl být v původní kauze organizátorem, zdůrazňuje však, že skutková podstata organizátorství vyžaduje dle jeho slov alespoň tři pachatele.

Právě to je hlavním důvodem, proč Babiš žádost k vydání napadá. "Z aktuální žádosti není vůbec jasné, pro jakou trestnou činnost mám být vydán, neboť skutek tam popsaný se určitě stát nemohl," argumentuje v dopise Babiš.

Související obsah

​V závěru dopisu na poslance apeluje, aby si vydání rozmysleli. Podle Babiše může totiž vydání nastavit precedens pro porušení poslanecké imunity. "Prosím, zvažte důkladně své rozhodnutí, neboť co jsem zde uváděl, není obhajobou mojí, nýbrž je obhajobou institutu poslaneckého mandátu," píše Babiš.

Na předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) však dopis nezapůsobil a argumenty Babiše neuznává. "Andrej Babiš nic nepochopil. Vysvětlovat svoje činy bude Policii ČR, ne nám. My mu svým hlasováním dáme tu možnost," napsala Pekarová Adamová na svém twitteru.

Dopis nepřesvědčil ani koaličního poslance a ministra sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL). "Hlasovat budu stejně jako v minulosti. A to pro vydání. Pan Babiš nás už dříve žádal, abychom jej vydali, a on měl tak možnost svoji nevinu obhájit před soudem. Chci mu tuto možnost dopřát," řekl Jurečka.

Kauza Čapí hnízdo se týká pochybností okolo 50milionové dotace na stavbu areálu farmy, která kauze dala jméno. Nadnárodní společnost Agrofert měla podle obvinění ke stavbě Čapího hnízda použít dotaci určenou pouze pro malé a střední podniky. Klíčovou postavou v kauze je právě Andrej Babiš, který měl údajný dotační podvod organizovat.

​Babiš promluvil o kandidatuře na prezidenta. Podívejte se na video:

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz