Domácí

Vláda schválila valorizaci. Průměrný starobní důchod se zvýší o 1 017 korun

Kabinet Petra Fialy (ODS) ve středu rozhodl o mimořádném zvýšení důchodů kvůli inflaci. Vláda přijala návrh ministerstva práce a sociálních věcí, od června tak důchodci dostanou o 8,2 procenta větší procentní výměry svých důchodů. Průměrný starobní důchod se zvedne o 1 017 korun. Fiala to po jednání s ministry oznámil na tiskovém brífinku.

Vláda ve středu schválila mimořádné zvýšení důchodů. "My tím reagujeme na vývoj inflace, která nezadržitelně roste a dotýká se velmi negativně sociálně ohrožených skupin, ale také především našich seniorů. Zvyšujeme nejen důchody starobní, ale i vdovské, vdovecké, sirotčí, invalidní a také důchody rehabilitovaným osobám a osobám, které byly účastníky odboje. Všechny tyto skupiny dostanou o 8,2 procenta více. Tedy v průměru o těch 1 017 korun více. Činíme tak v souladu se zákonem, který nám jasně říká, jak tuto valorizaci počítat a realizovat," vysvětlil na brífinku ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle Jurečky začne resort hned připravovat fyzické dokumenty ke zvýšeným výměrám důchodů. "Začneme je rozesílat všem příjemcům důchodů v příštím týdnu," řekl Jurečka a dodal, že spolu s tímto dokumentem důchodcům přijde i návod, jak postupovat v případě, že potřebují pomoc kvůli vysokým cenám energií.

Související obsah

Pomoc podnikatelům

Vláda ve středu také projednala programy podpory pro podnikatele. Budou mít k dispozici čtyři programy podpory a první bude vypsán do týdne. Bude určen pro prodejce, kteří kvůli covidovým restrikcím nemohli prodávat svoje výrobky na adventních trzích.

"Přibližně do týdne bude vypsaná výzva na COVID – Adventní trhy. Účelem je pomoc lidem, kteří kvůli minulé vládě nemohli z hodiny na hodinu podnikat. Pokud vše půjde dobře, peníze budou k dispozici do třech týdnů," řekl na brífinku ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Související obsah

​Síkela na tiskové konferenci uvedl, že nárok na kompenzace se bude odvíjet podle toho, kolik stánků určitý podnikatel měl a na kolik dní je musel zavřít. "Za jeden stánek by připadala podpora 5 tisíc za den, za dva stánky 8 tisíc za den a u třech stánků by to bylo 11 tisíc. Maximální výše je tak 330 tisíc," uvedl Síkela.

Premiér Fiala na tiskové konferenci také oznámil, že národním protidrogovým koordinátorem bude Jindřich Vobořil. Podle Fialy má obrovské zkušenosti, ve funkci působil už v letech 2010 až 2018. Ve funkci nahradí Jarmilu Vedralovou.

Premiér Petr Fiala (ODS) měl ve středu po jednání odletět do Paříže na pracovní večeři s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, kvůli situaci v Poslanecké sněmovně ale schůzku zrušil. Schůze ve Sněmovně totiž začala už v úterý ve 14. hodin a kvůli obstrukcím ze strany hnutí SPD stále neskončila.

Na celou tiskovou konferenci vlády se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz