Domácí

Schválení pandemického zákona visí na vlásku. SCÉNÁŘE dalšího postupu

Pandemický zákon po vetu senátorů znovu leží ve Sněmovně. Pokud se ho nepodaří vládní koalici protlačit Dolní komorou do konce měsíce, přijde podle ministerstva zdravotnictví opět na řadu nouzový stav. Vláda v tom však není jednotná. Možné tak je i to, že opatření přestanou od března platit úplně.

Novela pandemického zákona se v pátek vrátila do Sněmovny. Teď jsou možné tři scénáře.

Poslanci přehlasují Senát

I pokud se pro ni najde politická podpora, není jisté, jestli Sněmovna novelu zvládne do konce února schválit. Co už ale teď jasné je, že schůze bude dlouhá, naposledy trvala přes 30 hodin.

"SPD bude opět tvrdě pandemický zákon obstruovat, protože nesouhlasíme s tím, že vláda Petra Fialy chce opět omezovat práva a svobody občanů," řekl Tomio Okamura (SPD).

"Dá se očekávat, že to jednání opět bude dlouhé. Nicméně my vytrváme. Věřím tomu, že ve Sněmovně tento zákon uspěje" uvedla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Související obsah

​"My v té věci budeme jednat znovu v Poslanecké sněmově a tam se buď rozhodne sto jedničkou, nebo ne," vysvětlil Josef Cogan (STAN).

Podle informací TV Nova by poslanci mohli zákon začít projednávat už ve čtvrtek, a to ve stavu legislativní nouze. Na žádost vlády ho totiž předsedkyně Sněmovny vyhlásila do pátku 18. února. Poslanci ho ale musí ještě schválit.

"Pokud by Poslanecká sněmovna rozhodla, že stav legislativní nouze už není, v tom případě by už nebyl takový spěch. Sněmovna to musí projednat na nejbližší schůzi, ale nejdříve 10. den po rozeslání poslancům," řekl ústavní právník Aleš Gerloch.

Mimo stav legislativní nouze by se navíc prodloužilo i projednávání novely, například by nebylo možné přeskočit první čtení. Navíc zákon musí ještě podepsat prezident.

Vláda vyhlásí nouzový stav

Pokud na konci února nebude pandemický zákon hotový, chystá se ministr zdravotnictví požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu. Prý ho potřebuje, aby před koronavirem ochránil seniory.

"Jedná se například o dispečink lůžkové péče, to znamená povinnost soukromých subjektů ve zdravotnictví hlásit kapacitu lůžkové péče, povinnost lékařů zapisovat očkování," dodal náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Podle resortu by měl nouzový stav platit minimálně první polovinu března. "Není to věc jednoho ministra. Vláda se usnáší nadpoloviční většinou hlasů svých členů," řekl Gerloch.

Související obsah

​"Pro mě osobně je velmi obtížně představitelné, že bychom my jako vláda vyhlašovali stav nouze," upřesnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pětikoalice ho přitom před volbami vyčítala i Babišovu kabinetu. "Nebyly dostatečně na situaci připraveni. To je výsledek. Je to mírně bizarní," objasnil stínový ministr zdravotnictví Julius Špičák (ANO).

Související obsah

​Současný zákon přestane platit bez náhrady

Bez pandemického zákona nebo nouzového stavu Česko od 1. března nebude mít právní rámec pro vyhlašování plošných opatření. "V tu chvíli by nám chyběli některé nástroje na podporu nemocnic," řekl Pavlovic. 

Komplikace mohou podle ministerstva zdravotnictví nastat i při dokládání bezinfekčnosti při cestách do zahraničí.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz