Napřímo

Krize na Ukrajině je divadlo. Putin není Hitler ani blázen, říká Schwarzenberg

Bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v pořadu Napřímo řekl, že podle něj k žádnému válečnému incidentu na Ukrajině nedojde. Jedná se podle něj o jedno velké divadlo. Promluvil také o nadcházejících prezidentských volbách.

Ruská invaze na Ukrajinu měla podle informací Američanů začít ve středu. "To jsou informační hádky, které jak Rusové, tak Američané hrají. Stejně jako to, že stahují své lidi z ambasád," míní čestný předseda TOP 09. Podle něj je správné, že Česko na toto divadlo nepřistoupilo.

Karel Schwarzenberg totiž nevěří, že by tam mělo dojít k válečnému konfliktu. "Prozatím to tak nevypadá. Inscenuje se veliké divadlo, ale nemám dojem, že Putin by chtěl válku. On není Adolf Hitler, není blázen, ale velmi racionálně uvažující člověk, kterému je jasný poměr sil mezi Západem a Ruskou federací," myslí si Schwarzenberg.

Související obsah

​Podle něj by pro Putina válka znamenala zničení nejen Ruska, ale i jeho samotného. Cíl je prý jiný. "Jedním z nich je podmanit si do jisté míry Ukrajinu. Rusové považují Ukrajinu za svůj majetek a jsou nešťastní, že Ukrajinci jsou samostatní a vážně usilují o demokracii. To by bylo příliš velké pokušení pro Rusy samotné," nastiňuje svůj náhled na situaci bývalý ministr zahraničí.

Jedna z možností je podle něj, že bude Rusko usilovat o něco jako protektorát. "Jen přemýšlím, co bych dělal, kdybych byl na Putinově místě," říká Schwarzenberg. Podle něj Rusko není nebezpečné a můžeme se na něj spolehnout. 

Související obsah

Vyjádřil se k obstrukcím v Poslanecké sněmovně, ke kterým v poslední době dochází poměrně často, zvlášť v souvislosti s pandemickým zákonem. Prý je rád, že už ve Sněmovně není. Obstrukce podle něj ale k demokracii patří. "Člověk musí za svobodu platit jistou daň. Pořád je to lepší než diktatura," směje se Schwarzenberg.

Vyjádřil se i ke kandidatuře na Hrad. Podle něj by měl mít kandidát určitě politickou zkušenost. "Nemá smysl jmenovat nějakého nevinného profesora, který nemá tušení o politice. To je hloupost. Když chcete auto, poradíte se s mechanikem, když prezidenta, tak politika," ukazuje na metafoře Schwarzenberg, který kandidoval na Hrad v roce 2013.

Neměl by nic proti tomu, kdyby se příští hlavou státu stala žena. "Myslím, že by nikdo neměl být volen na základě pohlaví. Když se žena prosadí, hurá, ať jde do toho. Ale ne, že nasadíme někoho, protože je žena," komentuje Schwarzenberg. Je i přesvědčený, že kandidovat bude Andrej Babiš (ANO). 

Na to nejzajímavější z rozhovoru se můžete podívat v reportáži z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz