Koronavirus

Obstrukce SPD, šibenice i napadení policistů. Jednání poslanců provází problémy

Obstrukce SPD, šibenice i napadení policistů. Jednání poslanců provází problémy
Před Sněmovnou se sešli odpůrci pandemického zákona. Zdroj: TV Nova

Projednávání sporné novely pandemického zákona pokračuje druhým dnem. Poslanci jednali i v noci a po více než 24 hodinách už požádali o hygienickou přestávku. S návrhem přišla bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Učinila tak poté, co Sněmovna schválila zrychlené projednání novely, a to navzdory tomu, že se SPD snažila celou noc blokovat jednání navrhováním dalších a dalších bodů na program schůze. Nakonec ale žádný ze zhruba 40 návrhů nebyl přijat.

Poslanecká sněmovna zahájila svou osmou schůzi v úterý v 10 hodin. Hlavním bodem programu je opět projednávání pandemického zákona, který vládě umožňuje vyhlašovat protiepidemická opatření. Novelu měli zákonodárci řešit už v lednu, kvůli vetu hnutí SPD ale nakonec museli jednání odložit. 

Sněmovna krátce před 21:00 po deseti hodinách rozhodla, že bude schvalovat pandemickou novelu v legislativní nouzi. Pro byli koaliční poslanci a opoziční poslanci ANO, ti z SPD byli proti. SPD si vyžádalo hodinovou pauzu na jednání. Vedení Sněmovny se o přestávce sešlo, aby se domluvilo na dalším postupu projednání pandemické novely. Schůze pokračovala přes půlnoc opětovným projevem Tomia Okamury, kterého následovali jeho spolustraníci. V dlouhých proslovech navrhovali další a další body programu schůze, který tak nemohl být schválen. 

Zlom nastal okolo půl desáté ráno. Poslanci konečně mohli odhlasovat, že řešit se bude pouze pandemický zákon. Nedlouho poté prosadili i zrychlený režim jeho schvalování. Přes poledne pak požádalo ANO o hygienickou pauzu. "Potřebujeme si udělat osobní hygienu a převléct se do čistého," oznámila bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím, že jednání už trvají opravdu dlouho.

Ještě před jednáním Sněmovny zástupci hnutí ANO na tiskové konferenci kritizovali, že takto důležitý zákon by neměl být schvalován v režimu legislativní nouze, jak žádá vláda. "Jako klub tento zákon nemůžeme podpořit," prohlásila stínová ministryně financí Alena Schillerová. Uvedla, že jde o zákon, který rozděluje společnost, a měl by být proto projednán řádně a řádně i vysvětlen. Podle hnutí ANO už Česko jeden funkční pandemický zákon má a tento nový návrh je "šitý horkou jehlou".

Za "legislativní paskvil" pak označil novelu pandemického zákona šéf hnutí SPD Tomio Okamura. "Hnutí SPD udělá maximum pro to, aby nebyl přijat. Je protiústavní a zavádí covidovou diktaturu," prohlásil. Pandemický zákon vnímá jako jinak pojmenovaný nouzový stav. "To je pro nás nepřijatelné," dodal. 

Okamura blokoval jednání od počátku

Byl to právě Tomio Okamura a členové jeho hnutí, kdo několik desítek hodin bránili projednání zákona. Předseda SPD se slova chopil hned v úvodu zasedání. Vládu Petra Fialy během svých proslovů obviňoval z omezování práv a svobod lidí a vyzval, aby pandemický zákon nebyl schvalován v režimu legislativní nouze. 

Výtky k pandemickému zákonu

Pandemický zákon na několika místech poupravil kabinet Petra Fialy (ODS). V případě potřeby by nyní mělo být jednodušší třeba omezit fungování restaurací, diskoték či klubů, ale také škol. "Změnami reagujeme na zkušenosti a rozsudky Nejvyššího správního soudu, které ukázaly, že nebylo možné na základě tohoto zákona regulovat některé činnosti, například stravovací služby, diskotéky a tak dále. Zákon je teď upraven tak, aby to v souladu s judikaturou, která mezitím vznikla, šlo," vysvětloval v průběhu ledna premiér.

​​Pandemický zákon doposud zmiňoval omezení výuky na vysokých školách, v novele je rozšířen o některé další školy a školská zařízení, dětské skupiny, zařízení péče o děti do tří let a podobně. Nový pandemický zákon umožňuje úřadům také přímo nařídit testování podnikatelům, předškolákům, žákům a studentům.

Související obsah

Možnost vydávat opatření pro své resorty mají dostat také ministerstva obrany a vnitra. Karanténu a izolaci by navíc hygieny mohly hlásit pomocí SMS zpráv. Oba body se ale staly trnem v oku jak hnutí SPD, tak hnutí ANO. "Pandemický zákon z dílny koalice SPOLU je fakt hodně nepovedený. Dává třeba bianco šek na zásadní zásahy do lidských práv Vlastimilu Válkovi, Vítu Rakušanovi a Janě Černochové, a to bez toho, aby tam byl jakýkoliv kontrolní mechanismus," kritizovala už dříve místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

​Protesty a šibenice před Sněmovnou

Novela si našla řadu dalších odpůrců i mezi dalšími Čechy, někteří z nich se opět sešli poblíž Poslanecké sněmovny, aby proti pandemickému zákonu protestovali. Pod záštitou iniciativy Chcípl PES se na Malostranském náměstí sešla více než tisícovka demonstrantů. Kromě transparentů lidé přinesli opět i makety šibenic, které symbolizují pandemický zákon. Na ně pověsili pytle s nápisy "ekonomika" či "vzdělávání".

Podle Aleny Schillerové jsou šibenice známkou toho, že lidé s pandemickým zákonem nesouhlasí, podle ní by měl být proto ještě pečlivě projednán. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je nemyslitelné, aby lidé protestovali tímto způsobem. "Nebudeme si zvykat na výhrůžky šibenicí," uvedl. A podobně se vyjádřil i pražský primátor. "Vyhrožovat politikům šibenicí, to není názor, to je snaha někoho zastrašit. V demokratické společnosti nepřijatelné," kritizoval Zdeněk Hřib (Piráti).

Organizátoři demonstrace naplánovali i automobilový protest, kterým v úterý dopoledne zablokovali na několik desítek minut tramvajovou dopravu v okolí náměstí. Odpoledne se pak situace před Sněmovnou vyhrotila. Několik protestujících podle policejního mluvčího Jana Daňka napadlo policisty. Jeden ze strážců zákona skončil zraněný v nemocnici. Policie v souvislosti s incidentem zadržela čtyři lidi. Více informací najdete v článku zde.

Před Poslaneckou sněmovnou dnes protestovalo asi 1 500 lidí:

​​Naposledy se objevila šibenice před Sněmovnou při úterní demonstraci. Policie případ začala prověřovat jako přestupek proti veřejnému pořádku, za což hrozí pokuta až deset tisíc korun.

Jednání Poslanecké sněmovny sleduje reportér Marek Bruna:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz