Domácí

Chcípl PES zveřejnil adresy 70 poslanců. Je to útok na rodiny, rozzuřil se Rakušan

Iniciativa Chcípl PES, která organizuje protesty proti přijetí pandemického zákona, zveřejnila ve středu na facebooku adresy 70 poslanců, kteří pro novelu hlasovali. Zároveň vyzvala lidi, ať tam demonstrují. Ministr vnitra tento krok odsoudil jako útok na rodiny a zalarmoval policii. Ta oznámila, že je připravena okamžitě zakročit. Organizátor protestů mezitím adresy smazal a svou výzvu upravil.

Ve středu dopoledne se na facebookové stránce iniciativy Chcípl PES objevila výzva k protestům před domy 70 poslanců, kteří hlasovali pro přijetí pandemického zákona. Vzápětí se strhla vlna kritiky ze strany veřejnosti i politiků, podle nichž je takové chování za hranou. Později iniciativa tento seznam odstranila a výzvu upravila.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny s mimořádným proslovem, ve kterém tento krok odsoudil a vyzval k tomu i všechny ostatní poslance. "Vyzývám všechny z vás, abyste odmítli zveřejnění adres poslanců a poslankyň, kteří hlasovali pro pandemický zákon. Tyto adresy byly zveřejněny ve chvíli, kdy my tady zasedáme, dlouhodobě zasedat budeme, tedy to není útok na nás, tohle je útok na naše rodiny," prohlásil a dodal, že se tím zabývá i policie.

Související obsah

​"Jako ministr vnitra jsem vydal jasný pokyn Policii ČR a chtěl bych ubezpečit všechny kolegyně a kolegy, že jejich rodiny jsou v bezpečí. Policie ČR situaci velmi bedlivě monitoruje a dělá veškerá operativní opatření, která s tím souvisí. Debata mezi námi může být tvrdá, ale všichni musíme uznat, že někde je červená linie. Naše rodiny do politického boje nepatří," zakončil Rakušan proslov.

Na celou reakci ministra vnitra Víta Rakušana se podívejte zde:

Policie potvrdila, že o případu ví a že přijala potřebné kroky. "Aktivitu iniciativy Chcípl PES jsme zaznamenali a přijímáme adekvátní opatření. Organizátoři vyzývají k protestům proti poslancům v místě jejich bydliště, přestože vědí, že jsou v Poslanecké sněmovně. Jsme okamžitě připraveni zakročit, pokud dojde k jakémukoliv protiprávnímu jednání," oznámila policie na twitteru.

Zoufalé a za hranou, tvrdí politici

Podobně jako Rakušan se vyjádřili i další politici. "Vyzývat k tomu, ať jdou lidé protestovat před domy poslanců, a zveřejnit jejich adresy považuji za něco naprosto zoufalého, co do demokratické diskuse opravdu nepatří. Kritizoval jsem, když se to dělo bývalému ministru zdravotnictví Blatnému a jeho rodině, tohle je za hranou," napsal na twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související obsah

​"Chtěl bych protestující upozornit, že ani mě, ani mou rodinu včetně dětí ve věku 3,5 a 1,5 roku na této adrese v současné chvíli nevystraší," vzkázal demonstrantům a iniciativě Chcípl PES místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS), jehož adresa se na seznamu objevila také.

"O pandemickém zákonu mluví zcela mimo realitu jako o nové totalitě, ale pak podle nejhoršího bolševického zvyku zveřejní adresy poslanců, zrovna když jsme tady v sále, a vystaví nebezpečí agrese i naše rodiny. Kolik nechutností mám v e-mailu, to už ani nepočítám," okomentoval zveřejněný seznam adres poslanec z TOP 09 Marek Ženíšek.

"Zásadně nesouhlasím se zveřejněním adres poslanců," vyjádřil se i zástupce opozice Patrik Nacher (ANO).

Byl zveřejněním adres porušen zákon? Podívejte se na rozhovor s ministrem vnitra Vítem Rakušanem:

Může za to Fiala a Pekarová, brání se Chcípl PES

Zhruba dvě hodiny po zveřejnění adres poslanců je iniciativa ze své facebookové stránky odstranila. V novém příspěvku pak její představitelé napsali, že vyzvali k protestům před kancelářemi poslanců. "Bohužel se mohly mezi adresy, které jsou veřejné, dostat i adresy trvalého bydliště," uvedla iniciativa Chcípl PES. 

"Všechny adresy jsou z veřejných zdrojů. Hlavním viníkem je Fiala a Pekarová, kteří odmítli sdělit, kdy bude zařazen bod týkající se přehlasování senátního veta! Vše se pak dělá narychlo a mohou vznikat chyby," dodali představitelé iniciativy. Na jejich stránce nicméně zůstal zveřejněný předchozí příspěvek, ze kterého sice zmizely adresy, ale původní výzva nikoliv.

V té stálo, že pokud se lidé nemohou dostavit na Malostranské náměstí, mohou zajít na adresu některého z poslanců. "Udělejte si malá protestní shromáždění u trvalých bydlišť 70 poslanců, kteří hlasovali pro novelu pandemickeho zákona. Oni nám budou do chodu domácností a svobod zasahovat neustále," psala iniciativa dopoledne.

Jak na celou situaci reagují odborníci a známé osobnosti? Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz