Domácí

Poslanci přerušili hlasování o pandemickém zákonu do pátku. Schválili jen program schůze

Další maraton plný obstrukcí. Sněmovna měla v úterý znovu projednat pandemický zákon nebo vydání expremiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Po vleklém jednání plném obstrukcí nakonec odhlasovali přerušení schůze do pátečního poledne. Schválili jen program schůze.

Poslanci se na jednání, které začalo v úterý ve 14. hodin, dostali k hlasování o programu schůze teprve ve středu před osmou hodinou večer. Program se podařilo schválit krátce po půl deváté v noci a začalo se s projednáváním pandemického zákona, který vrátil Sněmovně Senát. Krom toho ale poslanci schválili omezení doby na projev, a to na deset minut na jednoho poslance s vyjímkou těch s přednostním právem.

Po mnoha hodinách, kdy se u řečnického pultu Sněmovny střídali jak poslanci z opoziční SPD, tak z koalice, si nad ránem nakonec odhlasovali přerušení schůze do pátku 18.2.  ve 12.45 hod. Pro přerušení se vyslovilo 97 ze 162 přítomných poslanců, proti bylo 65.

Úterní jednání

Více než pět hodin hovořil v úterý šéf poslanců SPD Tomio Okamura o zařazení dalších bodů do jednání. Mimo jiné chtěl řešit také to, že ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) "vyhrožuje" nouzovým stavem v případě, že pandemický zákon neprojde.

Krátce po osmé večer v úterý po dohadech ohledně pokračování schůze po 21. hodině a toho, kdo má mluvit, skončil projev Tomia Okamury. Proslov dalšího řečníka Jana Jakoba z TOP 09 pak provázelo bušení do lavic a další hlomoz, opozice považuje totiž přerušení Okamurova projevu a hlasování o pokračování schůze přes noc za nezákonné.

Schůze pak byla přerušena do 22:23, vzápětí bylo svoláno grémium, aby projednalo další postup. Vedení Sněmovny a předsedové stran a poslaneckých klubů se nedohodli. Podle vyjádření předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) na sociální síti odmítl Tomio Okamura všechny návrhy na odblokování situace.

Hned na to požádal předseda klubu SPD Radim Fiala o dvouhodinovou přestávku. Jednání sněmovny pokračuje od 1:18 po celou noc, stále padají nové a nové návrhy o zařazení dalších bodů na program schůze a jejich sáhodlouhé zdůvodňování. Slovo si předávají především poslanci SPD, kteří tak pokračují v obstrukci.

Poslanec Farský se vzdal mandátu

Farský si chtěl původně mandát poslance zachovat. To se však setkalo s vlnou kritiky, a tak jej hnutí STAN vyzvalo, aby rezignoval. Z USA se proto vrátil a v úterý hned v úvodu jednání Sněmovny mandát složil.

Jan Farský se ve Sněmovně vzdal mandátu:

"Rozhodl jsem se, že budu rezignovat na poslanecký mandát. A tímto se také vzdávám mandátu poslance Sněmovny," řekl Farský.

Jeho místo zaujme současná ředitelka libereckého Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko (STAN). Ta by měla poslanecký slib složit ve středu po jednání mandátového a imunitního výboru.

Související obsah

Pandemický zákon

Do Poslanecké sněmovny se vrátil pandemický zákon, který zamítla horní komora. Ten měl být hned prvním bodem úterního jednání.

"SPD udělá maximum, aby totalitní vládní pandemický zákon, kterým chce vláda omezovat práva občanů, nebyl schválen," sdělil před schůzí předseda SPD Tomio Okamura s tím, že jde o "totalitní zmetek". 

Senátoři kritizovali zejména mezery v zákoně a nedostatek informací. "Je to zákon uspěchaný, nedotažený, obsahující ustanovení, s nimiž nemohu souhlasit, a podle mě v danou chvíli zbytečný," má jasno senátor Václav Chaloupek (STAN).

Pokud se vládní koalici nepodaří zákon protlačit Sněmovnou do konce měsíce, přijde podle ministerstva zdravotnictví na řadu opět nouzový stav. Podívejte se, jaké scénáře mohou nastat.

Související obsah

Vydání Babiše

V souvislosti s kauzou Čapí hnízdo vydala Sněmovna šéfa ANO už dvakrát. Opětovně se však jeho vydáním měli poslanci zabývat také v úterý. Farma Čapí hnízdo totiž původně patřila Babišovu Agrofertu. V prosinci 2007 se však firma stala akciovou společností a následně získala 50milionovou dotaci v programu pro malé a střední podniky.

Mandátový a imunitní výbor přitom vydání Babiše poslancům doporučil. Stejně tak doporučil možnost vydání poslance ODS Bohuslava Svobody k trestnímu stíhání kvůli kauze Opencard.

Babiš v pondělí rozeslal poslancům dopis, ve kterém na ně apeluje, aby si jeho vydání dobře rozmysleli. Dle něj má žádost o vydání zásadní mezery. Více informací se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Související obsah

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) má však jasno a Babišovy argumenty neuznává. "Andrej Babiš napsal všem poslancům dopis, kde ‘vysvětluje‘ svou kauzu Čapí hnízdo a apeluje na poslance, ať si rozmyslí jeho vydání. Nic nepochopil. Vysvětlovat svoje činy bude Policii ČR, ne nám. My mu svým hlasování dáme tu možnost," napsala na twitteru Pekarová Adamová.

Poslanci chtějí hlasovat o trestním stíhání Andreje Babiše:

Státní rozpočet

Sněmovna by měla projednat také návrh státního rozpočtu se schodkem 280 miliard korun. Oproti předchozímu návrhu kabinetu Andreje Babiše, který činil 370 miliard korun, má nový kabinet ušetřit 96,6 miliardy.

Od 1. ledna je Česká republika v rozpočtovém provizoriu. "Šetření nebude mít dopad na občany a jejich mzdy, nebude mít dopad na investice a nebude mít dopad ani na rozvoj," slíbil premiér Petr Fiala (ODS).

Jednání Sněmovny můžete sledovat ŽIVĚ v tomto článku od 14:00 nebo na TN LIVE.

Více o schvalování pandemického zákona se dozvíte v reportáži:


Poslanci pravděpodobně stráví další noc ve Sněmovně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz