Domácí

Stovky lidí mohou dostat výpověď. V těchto krajích je situace nejhorší

Stovky lidí mohou dostat výpověď. V těchto krajích je situace nejhorší
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Firmy napříč Českou republikou plánují v nejbližší době hromadně propouštět. Výpověď tak hrozí stovkám lidí. Nejvíce by se měli bát zaměstnanci v Praze, kde je situace nejhorší.

"Ke konci ledna 2022 nahlásilo záměr hromadného propouštění v celé ČR celkem sedm zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 874 jejich zaměstnanců," sdělila mluvčí Úřadu práce ČR (ÚP ČR) Kateřina Beránková.

Je však důležité upozornit, že se jedná o záměr. A není jisté, zda skutečně lidé přijdou o práci. "Jak už bylo řečeno, jedná se o záměr. Tudíž k hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců, navíc k němu nemusí vždy dojít nebo se může propouštění dotknout jen části z původně deklarovaného počtu," vysvětlila Beránková.

Související obsah

Nejvíce jsou ohrožení odborní pracovníci a specialisté v obchodní sféře, veřejné správě nebo pracovníci informačních služeb.

Oproti předchozímu měsíci jde jak o nárůst počtu lidí, kteří mohou dostat výpověď, tak o nárůst počtu propouštějících zaměstnavatelů. "Počet zaměstnavatelů meziměsíčně vzrostl (o 2), meziročně klesl (o 7) . Počet propouštěných zaměstnanců se meziměsíčně zvýšil (o 34) a meziročně snížil (o 655)," doplnila Beránková.

Přehled hromadného propouštění za prosinec 2021 a leden 2022:

V případě zaměstnavatelů nejde o prostý součet v celkovém počtu. Jeden zaměstnavatel totiž může propouštět ve více krajích, v celkovém souhrnu je však uveden pouze jednou.

Nejhorší situace je v Praze, kde by o práci mohlo přijít 305 lidí ze čtyř podniků, a v Jihomoravském kraji. Tam výpověď hrozí stovce lidí ze čtyř firem. Naopak klidní mohou být lidé z Karlovarského kraje, kde hromadné propouštění ohlásili dva zaměstnavatelé a týkat se má 11 pracovníků.

Úřad práce evidoval v lednu celkem 267 076 uchazečů o práci, o 8 903 více než v předchozím měsíci. "V lednu nezaměstnanost roste pravidelně a letos tomu nebylo jinak. Došlo k postupnému útlumu sezónních prací, hlavně ve stavebnictví a zemědělství. V souvislosti s tím vzrostl počet mužů, kteří se hlásili do evidence ÚP ČR. Přicházeli i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání," uzavřel ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Podívejte se, jak zažádat o zprostředkování zaměstnání:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz