Koronavirus

Omikron kosí i plně naočkované proti covidu-19! Devět nejčastějších příznaků

Omikron kosí i plně naočkované proti covidu-19! Devět nejčastějších příznaků
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Omikron se rychle šíří a v poslední době je v řadě zemí nejdominantnější variantou koronaviru. Ani Česká republika není výjimkou. Tato mutace navíc kosí i plně očkované. Podle odborníků se u nich objevuje nejčastěji devět příznaků.

Odborníci objevili variantu omikron na podzim minulého roku v Jihoafrické republice. Podle dosavadních zjištění je tato mutace daleko nakažlivější než ty předchozí, také se rychleji šíří.

Navíc se omikron nevyhýbá ani plně očkovaným lidem. Experti v Norsku zkoumali hosty z večírku, kde propukl koronavirus. Ze 111 hostů se covid-19 potvrdil u 66. Až 89 % účastníků už navíc mělo dokončené očkování, navzdory tomu se někteří nakazili právě omikronem.

Související obsah

Z výsledků výzkumu zveřejněných v odborném časopisu Eurosurveillance vyplynulo, že nakažení omikronem si nejčastěji stěžovali na osm příznaků. Nejvíce lidi trápil kašel, poté bojovali s rýmou a únavou. Naproti tomu kýchání a horečka patřily mezi méně časté symptomy. Později odborníci přidali na seznam příznaků také nevolnost u těch, kteří vakcinaci podstoupili.

Nejčastější symptomy:

Příznaky omikronu

Dva rané příznaky omikronu

Experti varovali, že se u lidí mohou objevit dva symptomy ještě dříve, než omikron potvrdí pozitivní test. Jedná se o únavu a závratě či mdloby. "Právě únava byla jedním z hlavních příznaků této varianty," citoval portál Mirror doktorku Angelique Coetzeeovou.

V případě únavy však nejde jen o pouhý pocit. Důsledkem může být také bolest celého těla, bolesti hlavy, rozmazané vidění nebo ztráta chuti k jídlu.

Varianta omikron se rychle šíří po celém světě. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz