Koronavirus

Omikron není konec pandemie, prorokuje infektolog. Rozvolnění je nevyhnutelné

Podle slovenského infektologa Vladimíra Krčméryho není omikron koncem pandemie. Na světě jsou stále místa, která jsou podle něj líhní nových variant.

Je varianta omikron skutečně předzvěstí konce koronaviru? I na toto téma vedl portál tvnoviny.sk rozhovor se slovenským infektologem a lékařem Vladimírem Krčmérym, který je v současnosti členem slovenského Ústředního krizového štábu.

"Odhaduji, co se týče koronaviru, že ještě přijdou dvě takové epidemie, a to v září a říjnu," odhaduje Krčméry v případě Slovenska. "Důvodem je, že na světě je mnoho oblastí a států, které jsou doslova líhní pro nové varianty. Ty vznikají v oblastech subtropického pásma, tedy na místech, kde se buď vůbec, nebo málo očkuje. Kritické jsou i oblasti s vysokou hustotou obyvatelstva," doplnil.

Krčméry říká, že aby se předešlo vzniku dalších variant v těchto regionech, je potřeba mít nejen tam, ale vůbec na celém světě proočkovanost asi 70 až 80 procent.

Související obsah

​Podle infektologa je rozvolňování v době šíření omikronu riskantní. Jenže společnost už je po dvou letech v takovém stadiu, že škody na duševním zdraví z izolace a škody v hospodářství začínají být příliš velké. "Kolaps hospodářství totiž souvisí s následným kolapsem zdravotnictví. Tyto problémy převýšily riziko z infekce. Osobně jsem zastáncem rovnováhy a uvolňování určitým tempem," vyjasnil.

Při šíření epidemie vidí Krčméry hlavní problémy v letecké dopravě a slabé kontrole hranic. "Každý rok jsou ve vzduchu dvě miliardy lidí. Po dvou letech vidíme, že letiště jsou opravdu velmi problematická. Pokud to pohlídáme, tak umíme zabránit tomu, aby virus přišel z nejlidnatějších částí světa jako Čína, Indie, Evropská unie či východní pobřeží USA, Kanada a Brazílie. Dá se to zvládnout, je ale potřeba se na to dobře připravit," popsal.

Na celý rozhovor s Vladimírem Krčmérym se můžete podívat pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz