Zajímavosti

OSN varuje před velkým problémem, ročně zabije více lidí než covid-19

OSN varuje před velkým problémem, ročně zabije více lidí než covid-19
Elektrárna v Číně - ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Znečištění životního prostředí způsobuje více na celém světě více úmrtí než covid-19, informuje ve své zprávě Organizace spojených národů (OSN). Ve světě umírá každý šestý člověk právě na nemoci, které jsou se znečištěním spojené.

Znečištění životního prostředí přispívá k více úmrtím na celém světě než covid-19, informuje OSN. Ve zprávě zveřejněné v úterý zvláštní zpravodaj OSN David Boyd uvedl, že nejméně 9 milionů předčasných úmrtí bylo způsobeno znečištěním nebo toxiny z životního prostředí.

Jedná se tak o dvojnásobek počtu úmrtí zaznamenaných během prvních 18 měsíců pandemie covidu-19. Zpráva také uvádí, že každý šestý obyvatel naší planety umírá na nemoci související se znečištěním životního prostředí, což je 15krát více než počet úmrtí v důsledku násilí, informuje Dnevnik.

Související obsah

​Pokud jde o znečištění životního prostředí obecně, nejvíce se na předčasné smrti podílí znečištění ovzduší. Zpráva odhaduje, že způsobí asi 7 milionů úmrtí ročně. Většina úmrtí souvisejících se znečištěním je zaznamenána převážně v zemích s nízkými a středními příjmy. Tam má na svědomí více než 90 procent úmrtí v populaci.

Zvláště ohroženi jsou pracovníci, kteří jsou přímo vystaveni škodlivým látkám. Více než 750 tisíc lidí ročně zemře v důsledku vystavení výfukovým plynům, azbestu a znečištění ovzduší malými částicemi ve vzduchu.

Šéfka OSN pro práva Michelle Bacheletová označila ekologické hrozby za největší globální výzvu. Podle OSN je totiž nutné okamžitě jednat,  a to tak, aby se zabránilo dalšímu znečišťování planety.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz