Domácí

Do českého školství půjdou desítky miliard od Evropské unie

Třiadvacet miliard korun získá postupně Česká republika na zkvalitnění školství od Evropské unie. Čerpat je bude v rámci národního plánu obnovy, který už minulý rok schválila Evropská komise. Více než čtyři miliardy korun půjdou na digitalizaci školství, třeba na tablety nebo notebooky.

Doby, kdy pro výuku stačila jen tabule, křída, tužka a papír, jsou dávno pryč. Součástí výuky se čím dál víc stávají moderní technologie. "Nejde jen o počítače a tablety, ale třeba i o 360stupňové kamery využitelné pro vzdálenou výuku. Na zlepšení digitalizace ve školství poputuje 4,3 miliardy korun," řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN).

"Všichni musíme pochopit, že vzdělání ve 21. století už potřebuje něco jiného, než to, jak jsme se učili my nebo naši rodiče," dodal. Gazdík ve čtvrtek na jedné z pražských škol ukázal zástupkyni Evropské komise Céline Gauerové, jakým způsobem chce české školství peníze od Evropské unie využít. S nákupem moderních technologií tam mají zkušenosti.

"Způsob, jakým se peníze pro české děti využily, je působivý," uvedla Céline Gauerová. Navštívila například zbrusu novou počítačovou učebnu. Vybavení, na kterém se děti učí základy počítačové gramotnosti, by jim mohl leckdo závidět.

"Tuhle učebnu obnovujeme tak, že každý rok koupíme tři až čtyři nové počítače. Tudíž jednou za pět let se mi obnoví všechny, a tak se děti stále učí na kvalitních počítačích," vysvětlil zástupce ředitele ZŠ Londýnská Václav Nádvorník.

Z peněz od EU chce nakoupit další vybavení, které je na této škole běžnou součástí výuky. "V tuhle chvíli mám tři mobilní učebny, dvě s notebooky, jednu s tablety. Učitel, který vyhodnotí, že zrovna tuhle hodinu potřebuje počítače, si je zarezervuje a odnese si 15 notebooků do třídy," popsal Nádvorník.

Související obsah

"Můžeme tu vidět, jak je digitalizace důležitá pro české vzdělávání a ekonomiku," řekla Céline Gauerová. "Ten, kdo nebude zvládat základní digitální gramotnost, tak za 15 až 20 let nesežene práci," vysvětlil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Do moderních technologií investují i na škole v Olomouci. Využívají při výuce notebooky, ale třeba i robotické stavebnice. Do Národního plánu obnovy se také zapojí.

"Využijeme tento program k nákupu 3D tiskáren. Jsou tady 3D pera, geolokační technika, robotické vybavení, snímací kamery, fotoaparáty," objasnil ředitel ZŠ Mozartova Olomouc Zbyněk Kundrum.

Z peněz od Evropské unie, které bude Česká republika čerpat, zamíří do školství celkem 23 miliard. Z toho 15 na zlepšení kvality vysokého školství, tři miliardy na doučování žáků a 700 tisíc na poradenství.

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz