Česká Evropa

ČR v čele Rady EU jako vzdělaná země. Ministerstvo školství prozradilo plány

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve čtvrtek představilo priority, na které se chce zaměřit v průběhu předsednictví Česka v Radě EU. Týkají se nejen školního vzdělávání, ale i výzkumu a vývoje. Šéf resortu Petr Gazdík (STAN) musel na jednání Senátu. Na tiskové konferenci ho proto zastoupil náměstek Václav Velčovský.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na čtvrtek nachystalo on-line diskuzi s názvem Kulatý stůl k předsednictví Česka v Radě EU.

Akce odstartovala v 8:30 a účastnil se jí ministr školství Petr Gazdík (STAN), ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) nebo ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN). Nechyběla ale ani vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Dana Kovaříková.

​Cílem události bylo představit priority, jaké ministerstvo školství bude prosazovat v průběhu předsednictví ČR v Radě EU. Už dříve upozornilo, že zaměřit se chce zejména na oblasti vysokoškolského vzdělávání, výzkumu a vývoje, školního vzdělávání a mládeže. 

Související obsah

Tiskové konference od 10 hodin se osobně kvůli jednání Senátu neúčastnil ministr školství, zastoupil ho ale organizátor celé akce a jeho náměstek Václav Velčovský. Ten zdůraznil, že agend spadajících pod ministerstvo školství je více a jedním z cílů resortu bude je zviditelnit. "Konkrétně se jedná o formaci rady pro konkurenceschopnost a výzkum, formaci rady ke vzdělávání a k mládeži," vyjmenoval.

Česko za tímto účelem plánuje uspořádat celkem 15 předsednických akcí s účastí okolo tří tisíc hostů. "Česká republika má unikátní příležitost ukázat se jako země vzdělaná, s obrovským výzkumným potenciálem. A také jako země, která je zodpovědná vůči evropské politice," dodal. 

Další priority

Česko se chce zaměřit na velké výzkumné infrastruktury. Velčovský zmínil konkrétně nový koncept budování evropského výzkumného prostoru a synergii jednotlivých zdrojů, kam spadá třeba i program obnovy. Neméně důležitým tématem má být i digitální vzdělávání – jak děti a žáci používají digitální technologie, jak zajistit, aby byly bezpečné, ale zároveň suplovaly některé sociální aspekty, které obzvlášť v době covidu chyběly.

Ministerstvo školství chce dále zamezit nedokončování školní docházky nebo středních škol. Důraz ale klade i na mezigenerační dialog a na to, jak může mládež svou aktivitou navázat spolupráci s různými věkovými skupinami. V souvislosti s tím náměstek zmínil dobrovolníky, kteří během epidemie pomáhali s nákupy seniorům.

Ministryně dodala, že velmi důležitá je spolupráce na úrovni jednotlivých členských států a správné a efektivní využívání evropských prostředků. Bek vyzdvihl zejména spolupráci vlády a akademické sféry, kterou považuje za jeden z hlavních klíčů k úspěchu. Program předsednictví a některé akce by pak chtěl částečně zacílit i mimo Prahu a navázat spolupráci s univerzitami z jiných regionů. Co se klimatické politiky týče, řešit se má hlavně odlesňování i zalesňování, ale také ukládaní CO2. Další plány se prý rýsují v oblasti kyberbezpečnosti

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz