Domácí

Velikonoce jako kdysi před covidem. Válek slibuje svátky jara bez opatření

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se chystá zrušit všechna protiepidemická opatření. Na tiskovém brífinku v pátek oznámil, že by se tak mělo stát nejpozději 1. dubna. Podle jeho slov je pravděpodobné, že letošní Velikonoce, které jsou v polovině dubna, už budou jako za doby před covidem.

Vláda má plán, jak dále pokračovat v rozvolňování. "Chtěl bych uvítat jarní dny, mluvil jsem o 1. dubnu, ideálně však v březnu. Chtěl bych uvítat tyto dny a chtěl bych prakticky uvolnění všech opatření. Chtěl bych, abychom prožili po dvou letech normální Velikonoce, kdy je budeme moci prožít tak, jak jsme byli zvyklí před covidem," oznámil Válek na pátečním brífinku.

Podle epidemiologa Romana Prymuly je plánované rozvolnění naprosto představitelné. "Velikonoce jsou tak daleko, že je zcela reálné, aby žádné restrikce v té době už nebyly," řekl redakci TN.cz Prymula.

Související obsah

Zůstat by podle Válka mělo jen nošení respirátorů v městské hromadné dopravě, to ale ještě není jisté. Odborníci o tom teprve povedou debatu. "Okolo 15. března se bude rozhodovat, jestli se budou respirátory nosit dále, nebo nikoliv," uvedl Prymula.

Pokud se nic zásadního nestane, dá se podle epidemiologa počítat i s úplným rozvolněním v oblasti hromadných akcí. "Po rozvolnění by se mohl objevit drobný nárůst případů. Ten ale nebude mít na vývoj epidemie žádný větší vliv," dodal Prymula.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz