Koronavirus

Konec karantén, ale delší izolace. Začínají platit nová pravidla

Od soboty v Česku začínají platit nová pravidla pro izolaci po nákaze koronavirem. Z pěti dnů se izolace prodlužuje na sedm, což je podle ministerstva doba, po kterou obvykle zůstávají lidé i s jinými respiračními onemocněními doma. Ruší se karanténa, po rizikovém kontaktu už doma nikdo zůstávat nemusí.

Povinná karanténa úderem půlnoci v Česku oficiálně končí. Lidé, kteří přišli do kontaktu s rizikovou osobou, do karantény už nemusí nastoupit.

"Karantény již podle našeho názoru nedávají smysl po rizikovém kontaktu v tomto období. Předpokládáme, že se covid postupně stane běžným onemocněním, vracíme se k normálu," okomentoval před několika dny rozhodnutí mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Související obsah

​Naopak izolace, která je určená pro lidi s potvrzenou nákazou, povinná zůstává a prodlužuje se její doba. Pokud tedy někomu vyjde pozitivní výsledek testu na covid-19, místo stávajících pěti dnů musí zůstat v izolaci po dobu jednoho týdne.

"Považujeme za vhodnější délku sedm dní, což je také doba, jakou bývají doma pacienti s běžnými podobnými onemocněními," vysvětlil Jakob.

Zrušení karantény je součástí postupného rozvolňování opatření. V pátek se ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) nechal slyšet, že od dubna by mohla být drtivá většina protiepidemických restrikcí zrušena. Zůstalo by v podstatě v omezené míře jen nošení roušek a respirátorů.

K významnému rozvolnění došlo například i minulý týden, kdy skončila povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo prodělané nemoci. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz