Naše Česko

TV Nova mění natáčení oblíbených seriálů. Herci i štáb prozradili detaily

TV Nova se připojila jako vůbec první společnost ze střední a východní Evropy k mezinárodní platformě, která se zabývá udržitelností a životním prostředím v oblasti filmu a televize. Natáčení nejrůznějších pořadů televize Nova se tak v mnohém změnilo.

Třídění odpadu na natáčení funguje už dlouho, ale nyní štáb i herci používají také termosky na pití, omyvatelné nádoby na jídlo nebo scénáře v elektronické podobě. A nejen to. "My si myslíme, že téma zdraví naší planety a klimatických změn je jedním z největších příběhů naší doby, takže je důležité se do něj zapojit," říká ředitelka udržitelných projektů TV Nova Hana de Goeij.

"Jsme si vědomi zodpovědnosti, kterou máme vůči svým divákům. A když už chceme diváky k něčemu inspirovat, je potřeba, abychom si zametli před svým prahem. Takže se snažíme snižovat uhlíkové emise na produkcích TV Nova," doplňuje de Goeij.

Související obsah

​V rámci natáčení některých projektů se tak omezily všechny jednorázové obaly. "Nejsou tu polystyrenové krabičky na jídlo, máme všechny věci, které jsou znovupoužitelné a omyvatelné. Tak je těch odpadků mnohem méně," popisuje ekologický poradce Adam Karásek.

Šetří se papírem a třeba v cateringu mají alespoň jedno jídlo vegetariánské. "Snažíme se omezovat tisk, tiskneme na certifikovaný ekologický papír a také tiskneme méně," doplňuje Karásek.

Související obsah

​A podobné je to i v Ordinaci v růžové zahradě. Tam například při praní kostýmů nepoužívají aviváž a přechází na ekologické prací prostředky. Kostýmy se nevyhazují, ale používají znovu. V reportáži se můžete podívat na 25 metrů dlouhou halu s kostýmy, které se v Ordinaci za 18 let objevily.

"Nejsem aktivista, ale snažím se o věcech zdravě smýšlet," říká herec Lukáš Hejlík. Podobný názor má i jeho nová seriálová partnerka Patricie Pagáčová. "Já to kvituju. Musíme něco dělat pro planetu, jinak to všechno špatně skončí. Neváhejte a buďte s námi zelení, jinou planetu už nemáme," vyzývá Pagáčová.

Marcela Tomčíková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz