Naše Česko

Čech se svým čerpadlem dobývá svět. Přináší vodu tam, kde je jí zoufale málo

Čeští kutilové dokážou dobýt svět v řadě oborů. Jedním z nich je Pavol Floriš (72), který ve své dílně sestrojil čerpadlo, jež dokáže vykouzlit vodu i v suchých oblastech bez elektřiny. Jeho větrná čerpadla pomáhají po celém světě a Pavol z Kamenice nad Lipou za to dostává vyznamenání od politiků i univerzit.

Přináší vodu tam, kde se jí zoufale nedostává. Nepotřebuje k tomu nic, jen trochu větru. Větrné čerpadlo je přitom absolutně jednoduché. A vzniklo vlastně z úsměvného důvodu, "protože sekaček na trávu už bylo dost". Floriše to v dílně vždycky bavilo. Vyučený strojař zkoušel původně vyrábět rotační sekačky na trávu, ale v konkurenci velkých firem brzy neměl šanci.

Po úrazu kyčle se proto začal zabývat myšlenkou, jak spojit několik dílů na větrné čerpadlo, které mu do dílny doputovaly od pana Kunce. Ten kdysi jako jediný u nás tato čerpadla vyráběl, ale už skončil. Floriš nakonec vybrousil nové díly a poskládal je tak, že po jeho čerpadlech, která tahají vodu z vrtů, teď touží i v rozvojových zemích.

Poptávka se bude časem jenom zvyšovat. "Moje krédo zní: 'Voda je základ pro život, všechno ostatní je pouze zvyšování našeho komfortu'," říká konstruktér větrného čerpadla Floriš.

Související obsah

"Konstrukce Pavola Floriše je dobrá v tom, že je jednoduchá, a to i z hlediska údržby. Lidi jsou tak schopní si tu vodu nasbírat tak, aby jim to sloužilo hlavně pro zemědělskou činnost," vysvětlil Vladimír Krepl z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity.

V ovocném sadu v Kojetíně na Vysočině se tak čerpadlo stará o závlahu stromů. Tahá vodu ke starým odrůdám z hloubky 30 metrů, ale zvládne ji vytáhnout i ze 100. Za hodinu vyčerpá až 405 litrů vody. Ale záleží samozřejmě na rychlosti větru. "I když byly loni vichřice, tak dokázalo vydržet ten nápor a pracovalo spolehlivě," řekl sadař z Kojetína Josef Hertl.

Související obsah

A co když není žádný vítr? "U každého čerpadla je většinou postavený zásobník vody a jestli nebude foukat nahoru vítr, tak si budu otevírat vodu z toho zásobníku," doplnil Floriš. Díky přístroji, který přináší životadárnou tekutinu bez použití elektřiny, je Pavol Floriš jedním ze Zelených hrdinů TV Nova. Tito lidé svýma šikovnýma rukama chrání životní prostředí.

Rodák od Trenčína šetrně čerpá vodu nejen u nás, ale jeho čerpadlo pomáhá i v Africe, Indii nebo třeba Mongolsku. "Tam jsou teritoria, která mají i 50 tisíc kilometrů čtverečních a nejsou elektrifikovaná, ale ti domorodci tam žijí. Takže pro ně jediná šance je načerpat si vodu pomocí těchto větrných čerpadel," nastínil Krepl.

Související obsah

​Čtyřnásobný otec Floriš bydlí se svojí manželkou, s níž loni oslavil zlatou svatbu, v malém bytě v domku v Kamenici nad Lipou. Jeden koutek svého skromného obydlí zaplnili vyznamenáními, která za čerpadlo obdržel, třeba od lokální vlády i univerzity v Indii.

Jeho čerpadlo získalo i atest na pitnou vodu a samozřejmě připravuje i další vylepšení. Čerpadlu tak brzy přibude funkce, kterou budou moct využívat rybáři pro okysličování vody v rybnících. A Pavol Floriš bude nad výrobou nového pomocníka určitě dohlížet. Říká, že nejdůležitější je pro něj kvalita, protože jedině tak mu jeho výrobky přinášejí radost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz