Zahraničí

Zátah v Ottawě provázely rvačky. Policie zatkla stovku demonstrantů

Zátah v Ottawě provázely rvačky. Policie zatkla stovku demonstrantů
Policisté zatkli na sto demonstrantů Zdroj: Profimedia

Kanadská policie spustila v pátek mohutnou akci proti kamioňákům, kteří tři týdny svou protestní akcí paralyzovali hlavní město Ottawu. Provázely ji rvačky, odtahování trucků i obytných aut a zatčení stovky demonstrantů.

Zátah začal brzy ráno místního času. Stovky policistů z celé země (někteří muži vyzbrojeni samopaly, jiní ve výstroji těžkooděnců) vyrazily do centra města okupovaného demonstranty, kteří se označují jako "konvoj svobody". Další policejní jednotky uzavřely okolí, na stovce kontrolních míst hlídaly, aby se na místo nedostali další protestující, informovala agentura AP a další média.

Strážci zákona odváděli v poutech demonstranty, kteří odmítli akci ukončit i po vyhlášení nouzového stavu a mnoha výzvách. V patách jim jely odtahové služby, které začaly uvolňovat zablokované hlavní ulice. Mnozí z protestujících čelili policejnímu kordonu tím, že se vzali za ruce a zpívali kanadskou hymnu. Podle policie využívali i děti jako živé štíty.

Zátah na konvoj svobody je jednou z největších policejních akcí v historii Kanady Zdroj: Profimedia

​Někteří z demonstrantů nehodlali svou kůži prodat lacino, na několika místech se s policisty začali rvát, pokusili se jim také sebrat zbraně. Jiní to tváří v tvář jedné z největších policejních akcí v historii Kanady vzdali, odpoledne začala odjíždět kolona trucků.

Celkem bylo do večera zatčeno přes 100 demonstrantů včetně čtyř vůdců protestů. Jednoho propustili na kauci, zbylí čekají na soud v cele předběžného zadržení. Jeden z policistů utrpěl lehké zranění, z demonstrantů se nezranil žádný.

​Odtaženo bylo přes 20 vozidel, odtahová auta měla přelepené firemní nápisy. Aby je nešlo identifikovat, jejich řidiči si nasadili kukly. Policie neuvedla ani to, kolik lidí a vozidel v oblasti protestů zůstalo, ani jak dlouho akce potrvá. "Budeme pracovat dnem i nocí, dokud to neskončí," řekl prozatímní ottawský policejní šéf Steve Bell. Jeho předchůdce nezvládnutí situace stálo funkci.

Související obsah

​Konvoj svobody začal koncem ledna jako protestní akce řidičů kamionů proti povinnému očkování coby podmínky pro cestu přes hranici mezi Kanadou a USA. Během tří týdnů se rozrostla v mohutnou demonstraci proti covidovým omezením a politice premiéra Justina Trudeaua. Paralyzovala hlavní město a na několik dní i hraniční přechody do Spojených států. Premiér poprvé v historii vyhlásil nouzový stav, který rozšiřuje vládní pravomoci při odstraňování blokády včetně možnosti nasazení armády.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz