Domácí

Meteorologové zpřísnili výstrahu. Hrozí velmi silný vítr a povodně. MAPY

Meteorologové zpřísnili výstrahu. Hrozí velmi silný vítr a povodně. MAPY
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Vítr bude bičovat Česko také v následujících dnech. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli zpřísnil výstrahu. V Čechách hrozí velmi silný vítr, v Královéhradeckém kraji navíc platí povodňová pohotovost.

Větrné počasí očekávají meteorologové také v příštím týdnu. V neděli navíc zpřísnili výstrahu. Velmi silný vítr hrozí od pondělních čtyř hodin ráno do 11 hodin v Praze, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém kraji a v části Libereckého (Česká Lípa, Nový Bor), Pardubického kraje (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Chrudim, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Pardubice, Polička, Přelouč, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto) a Vysočiny (Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Žďár nad Sázavou).

Vítr bude s nárazy kolem 90 kilometrů za hodinu. "Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné je přerušení elektrického vedení. Dále ztížená chůze, nebezpečí úrazů, ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvrácenými stromy. Mohou nastat komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větrů a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního auta," varují odborníci.

Související obsah

"Doporučujeme sledovat vývoj situace, zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se ke spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry," radí experti.

Stále však platí výstrahy před silným větrem, který potrápí celé Česko. V některých částech země bude foukat až do úterních šesti hodin ráno. Očekává se vítr s nárazy nad 65 kilometrů za hodinu.

Výstraha před povodněmi

V platnosti je také povodňová pohotovost od nedělních 18:00 do pondělních 18:00 pro část Královéhradeckého kraje (Trutnov, Vrchlabí). Hladiny řek se mohou zvednout až na 2. stupeň povodňové aktivity.

"Doporučujeme sledovat vývoj situace. Připravit se na možnost vzniku povodně. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdě na lodi v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pád stromů," uvádí ČHMÚ.

Související obsah

Povodňová bdělost platí od pondělních šesti hodin ráno do 18:00 pro část Pardubického (Králíky, Lanškroun), Olomouckého (Šumperk, Zábřeh) a Moravskoslezského kraje (Bruntál, Rýmařov).

Předpověď počasí a větru

V neděli se navíc dočkáme také sněhu. Počasí u nás totiž během noci na neděli ovlivní studená fronta. "Ta přinese v polohách nad 300 metrů nad mořem sněžení, na hory i trvalé. Tvořit se budou sněhové jazyky a závěje. Během nedělního rána a dopoledne tak bude řidičům komplikovat jízdu nejen vítr, ale i sníh," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Nejsilněji má podle Honsové foukat hned zkraje nového týdne. "V pondělí hrozí čerstvý až silný jihozápadní až západní vítr s nárazy o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách kolem 110 km/h. V úterý bude foukat čerstvý severozápadní až západní vítr s nárazy o rychlosti 60 až 70 km/h, na horách 90 km/h. Ve středu zase čerstvý severozápadní až západní vítr s nárazy o rychlosti 60 až 70 km/h, na horách až 90 km/h. Ve čtvrtek se dočkáme mírného až čerstvého jižního větru s nárazy do 50 km/h. V pátek bude vát mírný až čerstvý západní vítr s nárazy do 50 km/h," uzavřela Honsová.

Podívejte se, jak vítr bičoval Česko ve čtvrtek:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz