Počasí

Zničující bouře z polárního víru se žene na Evropu. Výstraha platí i pro Česko

Ještě ani nedozněla bouře Eunice, která západní Evropu zasáhla v pátek, a už se na starý kontinent žene další. Vichřice Franklin má udeřit v noci na pondělí ve Velké Británii a Irsku s přesahem do dalších evropských zemí. A podle meteorologů může být podobně zničující jako Eunice. Před silným větrem varuje až do úterý i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Eunice má na svědomí přinejmenším 12 životů, desítky zraněných, stovky polámaných stromů nebo nespočet zničených přepravních kontejnerů v přístavech. Všechny škody ještě Evropa nestačila sečíst, a už čelí hrozbě bouře Franklin, jejíž dopady mají být rovněž drastické.

Jak informoval odborný portál Severe Weather, v noci z neděle na pondělí udeří ve Velké Británii a Irsku. Předpokládá se, že vítr bude dosahovat síly hurikánu. Vichřice se zformovala nad Grónskem v polárním víru, jehož aktivita letos trvá o poznání déle než obvykle. V předešlých letech přestával počasí ovlivňovat nejpozději ve druhé polovině ledna.

Sílu vichřice Franklin má v pondělí znásobit takzvaný bombový cyklon, který vzniká při prudkém poklesu tlaku během 24 hodin.

Související obsah

Před nebezpečím spojeným se silným větrem varují i čeští meteorologové z ČHMÚ. Výstraha platí pro celé Česko s výjimkou Zlínského kraje až do úterního rána s tím, že v Čechách je varování na vyšším stupni. Tento týden v tuzemsku řádila vichřice Dudley.

Výstraha před silným větrem Zdroj: ČHMÚ

​"Půjde o silný západní vítr s nárazy nad 65 km/h, v pondělí ráno a dopoledne přechodně až velmi silný vítr s nárazy kolem 90 km/h," uvedli meteorologové. "Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Dále možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvrácenými stromy," upozornili.

Lidé mají zajistit okna a dveře, omezit pohyb venku a nezdržovat se v okolí starších budov, větších stromů nebo vysokých stožárů. Neměli by ani chodit do lesa a na horách na túry.

Související obsah

Do pondělního večera platí pro sever Česka rovněž povodňová bdělost, v královéhradeckých okresech Trutnov a Vrchlabí dokonce pohotovost. Voda v řekách se tam může vylévat z břehů do okolní krajiny. 

Povodňová bdělost a pohotovost Zdroj: ČHMÚ

​"Možnost zvýšeného odtoku vody a snížené stability stromů v podmáčené půdě. Možnost průtoků vody přes komunikace, riziko aquaplaningu. Vyvarovat se koupání, plavání, jízdě lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů," nabádá ČHMÚ.

Související obsah

​Zatímco v Česku to byla vichřice Dudley, která v uplynulých dnech komplikovala dopravu a dodávky elektřiny, západní Evropou se přehnala bouře Eunice. Rychlost větru se přiblížila až ke 200 kilometrům v hodině. Franklin má mít "naspěch" stejně jako Eunice.

Podívejte se, jaká je situace na českých horách:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz