Počasí

ČHMÚ rozšířil výstrahu před povodněmi. Silný vítr bude Česko trápit dál

Česko bude i v příštích dnech terorizovat silný vítr, v řadě regionů bude dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Do pondělní noci před ním platí aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle expertky na počasí Dagmar Honsové bude vítr slábnout ve večerních hodinách.

Po vichřici Dudley, která v tuzemsku koncem minulého týdne lámala stromy a komplikovala dopravu, bude řádění silného větru pokračovat přinejmenším do čtvrtka. 

"Nový týden startuje větrným počasím – nejsilnější poryvy větru jsme naměřili na přechodu studené fronty, která přes naše území přechází od severozápadu – například v Kocelovicích nárazy větru dosáhly rychlosti 93 km/h, v Praze-Ruzyni 82 km/h, v Tušimicích 79 km/h, v Temelíně 90 km/h, v Přibyslavi 86 km/h, na Milešovce 118 km/h a na Sněžce během noci 168 km/h," řekla TN.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Související obsah

​Pro celé Česko s výjimkou Zlínského kraje platí výstraha před silným větrem do pondělní 15. hodiny. "Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy," varují meteorologové.

Od pondělní 15. hodiny až do půlnoci platí výstraha před silným větrem pro tyto oblasti: Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj (Hlinsko, Holice, Chrudim, Králíky, Pardubice, Přelouč, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk) a pro Kraj Vysočina (Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč).

Aktualizovaná výstraha před silným větrem Zdroj: ČHMÚ

​​Vyvrácené stromy už u Prahy zastavily některé vlaky. Přerušen je provoz mezi stanicemi Praha hlavní nádraží a Benešov u Prahy i na trati z Benešova u Prahy do Čerčan.

​"Větrný bude celý den – odpolední nárazy větru se budou pohybovat do 70 km/h, na horách kolem 90 km/h. Vítr bude slábnout na východě území ve večerních hodinách. A větrné počasí přinesou i úterý a první polovina středy, foukat bude čerstvý severozápadní až západní vítr s nárazy o rychlosti 50 až 70 km/h," doplnila Honsová.

Povodňová bdělost

V pondělí od 12:43 do 18:00 platí pro Liberecký kraj (Česká Lípa, Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Nový Bor, Semily, Tanvald, Železný Brod), Královéhradecký kraj (Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Jaroměř, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou a Pardubický kraj (Žamberk) povodňová bdělost. 

Související obsah

"Jde o vzestupy hladin řek, kdy se voda ještě nevylévá z břehů. Možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě," uvádí meteorologové a varují před koupáním, plaváním, jízdou lodí a pohybem v korytě toku.

Pro Trutnov a Vrchlabí v Královéhradeckém kraji také platí povodňová bdělost do pondělní 18. hodiny. "Hladiny vodních toků v horních částech povodí jsou již po kulminaci, vzestupy na úrovni 1. SPA očekáváme v důsledku dotoku ve středních a dolních částech povodí," informoval ČHMÚ. 

Větrným dnům jsme se věnovali také ve vysílání TN LIVE: 

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz