Domácí

Další mnohahodinová jednání? Opozice chce blokovat změnu voleb

Další mnohahodinová jednání? Opozice chce blokovat změnu voleb
Ilustrační snímek Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Už za pár týdnů čekají poslance zřejmě další nekonečná jednání. Hnutí SPD avizovalo, že hodlá obstrukcemi blokovat projednání dalšího zákona. Po tom pandemickém to bude zavedení korespondenční volby. Tu chce prosadit kabinet Petra Fialy (ODS).

S návrhem zákona na zavedení korespondenčního hlasování ve sněmovních a prezidentských volbách přišla skupina senátorů v minulém roce. Senát jej pak jako celek schválil. "Návrh zákona reaguje na dlouhodobé žádosti voličů žijících v zahraničí a klade si za cíl jejich požadavkům vyhovět a zavést takzvané korespondenční hlasování pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a při volbě prezidenta republiky," stojí v dokumentu.

A kabinet Petra Fialy (ODS) si zavedení této změny dal do svého programového prohlášení. "Zavedeme korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí. Usnadníme voličům získávání voličských průkazů a zmodernizujeme správu voleb," píše se v prohlášení.

Část opozice se zavedením korespondenční volby nesouhlasí, Sněmovnu tak s největší pravděpodobností čeká další dlouhá schůze. Hnutí SPD svůj odpor k zákonu dalo najevo už na schůzích v lednu a slíbilo, že jej bude obstruovat stejně jako pandemický zákon. Předseda SPD Tomio Okamura redakci TN.cz řekl, že hnutí na korespondenční volbu od té doby názor nezměnilo. Poslanci z hnutí ANO se podle předsedy Ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) budou o postupu ještě radit.

Související obsah

Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) je zřejmé, že se poslanci dalším obstrukcím nevyhnou. "Je evidentní, že jak SPD, tak i hnutí ANO, pod falešnými argumenty chtějí zabránit přijetí možnosti volit poštou, kterou už v drtivé většině civilizovaných zemí občané dávno mají," napsala redakci TN.cz Pekarová Adamová.

​Vládní koalici podle Pekarové Adamové obstrukce neodradí. "Bude to další z věcí, kterou chtějí obstruovat a neváhají kvůli tomu opět úplně paralyzovat práci Sněmovny. Odradit se tím ale nenecháme," uvedla předsedkyně Sněmovny s tím, že pokud se k tomu příští týden kvůli blokaci opozicí opět nedostanou, bude v dohledné době svolána mimořádná schůze Sněmovny.

"Našim občanům, kteří jsou v době voleb třeba pracovně nebo studijně v zahraničí, chceme umožnit přístup k volbám. Krajané do našeho rozpočtu ročně odvedou přes 80 miliard korun a mají právo dané Ústavou ČR se voleb zúčastnit," dodala šéfka Sněmovny.

Opozice chystá obstrukce

Hnutí SPD se ke korespondenční volbě staví odmítavě. "Vládní pětikoalice se bojí výsledků příštích voleb, klesají jim preference už teď, proto se ten systém snaží změnit," řekl redakci TN.cz Okamura, proč podle něj chce vládní koalice návrh schválit.

​Předseda SPD má k hlasování poštou řadu výhrad. Odmítá jej například kvůli možným podvodům a manipulacím s hlasy. Návrh podle něj také nezajišťuje občanům tajnou volbu. "Je hlavní, aby občané měli důvěru v systém. V této situaci není ideální rozdělovat společnost," vyjádřil se Okamura.

Související obsah

Přínos zákona nevidí ani v tom, že by někteří Češi nemuseli jezdit kvůli volbám na příslušný úřad v cizí zemi, kde žijí. "Je to o prioritě každého člověka. Dá se volit na zastupitelských úřadech a ambasádách. Kdo chce, tak prostě volit může a udělá si na to čas," uvedl Okamura.

K senátnímu návrhu se už dříve vyjádřila nesouhlasně bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). Ve svém stanovisku z prosince minulého roku uvádí, že existuje riziko, že korespondenční volba by nemusela proběhnout tajně a nešlo by o přímé hlasování. Upozornila také na to, že "neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise nebo které nejsou vytištěné nebo rozmnožené zastupitelským úřadem". Senátní návrh totiž počítá s tím, že by si zájemci o korespondenční hlasování hlasovací lístek vytiskli z webu ministerstva vnitra.

Poslanci z hnutí ANO se podle Vondráčka o korespondenční volbě budou v nejbližší době radit. "Ještě se na postupu domluvíme na klubu, já jsem toho názoru, že se tím koalice snaží ovlivnit prezidentské volby a tomu bychom měli zabránit klidně i za cenu obstrukce," vyjádřil Vondráček svůj názor pro redakci TN.cz.

Související obsah

​Podle Vondráčka by koalice měla na téma korespondenční volby nejdříve otevřít celospolečenskou diskusi. "Podstata nesouhlasu s projednáním novely o korespondenční volbě tkví v tom, že je tu nejen bez odborné, ale hlavně jakékoliv celospolečenské diskuse předkládán na sílu a proti vůli parlamentní menšiny návrh, který může destabilizovat celý systém tajných svobodných přímých voleb v České republice," uvedl Vondráček.

Jasných argumentů proti korespondenční volbě je podle něj celá řada. "U korespondenční volby přicházíme o ty nejdůležitější principy demokratických voleb – svobodnou a tajnou volbu. Respektive už je nikdo nedokáže stoprocentně zaručit. Za plentou se člověk vždy nakonec rozhoduje sám a je jedno, jestli na něj třeba někdo před tím vyvíjel nějaký nátlak. U korespondenční volby tato jistota odpadá," napsal Vondráček s tím, že dalším argumentem je ztráta kontroly nad hlasem poté, co byl vložen do obálky a odeslán.

Návrh zákona

Senátní návrh o korespondenčním hlasování by doplnil zákon o volbách do Parlamentu ČR a o volbě prezidenta republiky. Podle něj by jej mohl využít volič, který si požádá o zapsání na zvláštní seznam voličů a učiní tak 35 dní předem prostřednictvím pošty či datové schránky. O tento způsob hlasování by se dalo žádat i osobně, nejméně tři dny před volbami.

"Žádost podle odstavce 2 musí obsahovat jméno a příjmení voliče, datum narození, adresu, kde má volič bydliště mimo území České republiky, a adresu, na kterou mají být písemnosti ke korespondenčnímu hlasování zaslány, popřípadě údaj o tom, že si volič převezme písemnosti u zastupitelského úřadu sám nebo prostřednictvím osoby, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče," uvádí se v dokumentu.

Související obsah

​Nejpozději 25 dní před volbami by zastupitelský úřad voliči zaslal identifikační lístek, úřední obálku, doručovací obálku a informaci o způsobu hlasování. Identifikační lístek pro korespondenční hlasování by obsahoval údaje o voliči, který by svým podpisem stvrdil prohlášení, že hlasuje osobně.

"Aby byla respektována tajnost hlasování, obsahuje identifikační lístek čestné prohlášení voliče, že hlasoval osobně," stojí v dokumentu. Voliči by také přišly dvě odlišné obálky pro korespondenční hlasování –⁠ doručovací a úřední.

Hlasovací lístek by si volič vytiskl z internetu a vložil do úřední obálky. "Následně volič vloží do doručovací obálky úřední obálku společně (nikoli v ní) s osobně podepsaným identifikačním lístkem, popřípadě i s voličským průkazem, pokud mu byl vydán," vysvětluje se v návrhu.

Jedna poštovní obálka by mohla obsahovat pouze jeden lístek, jinak by hlas nebyl započítán. Nepočítal by se ani v případě, kdy by chyběl identifikační lístek, podpis na něm či voličský průkaz, pokud byl voliči vydán.

V rámci pandemického zákona chce Tomio Okamura podat ústavní stížnost:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz