Ekonomika

Vlna krachů pokračuje. V lednu skončilo nejvíce firem za poslední rok

V lednu v Česku zaniklo nejvíce soukromých společností za posledních 12 měsíců. Počet firem, které ohlásily konec, byl pátý nejvyšší od vzniku samostatné České republiky. Zároveň ale vznikaly i firmy nové.

Firmy v průběhu loňského a na začátku letošního roku nejen zanikaly konkrétně v prvním měsíci lednu jich skončilo 1 454, ale i vznikaly. V lednu se zapsalo přesně 2 370 což je srovnatelné s měsíci předešlými.

Podle analytičky Věry Kameníčkové ze společnosti CRIF, která se sběrem dat zabývá, je vysoký počet nově zapsaných podnikatelů v měsíci lednu kombinací dvou faktorů. Prvním faktorem je obecně vysoký zájem o nové živnosti, kterých po koronavirové pandemii opět přibývá.

Související obsah

​Druhým faktorem je administrativa, kdy je pro podnikatele mnohem výhodnější začít s podnikáním už v lednu a to kvůli placení všech záloh na daně a sociální a zdravotní pojištění. Zatímco koncem roku začíná s podnikáním nejméně lidí právě v lednu je jich naopak nejvíce.

Nejvyšší počet nových podnikatelských činností je tradičně v Praze a Středočeském kraji. Naopak nejméně lidí začalo letos podnikat v kraji Karlovarském. Nejvíce společností letos vzniklo v realitách a ve zpracovatelském průmyslu.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz