Domácí

Prezident Zeman konečně promluvil o Ukrajině. Tohle vzkazuje Rusům

Prezident Zeman konečně promluvil o Ukrajině. Tohle vzkazuje Rusům
Prezident Miloš Zeman Zdroj: TV Nova

Prezident Miloš Zeman se s několikahodinovým zpožděním oproti zahraničním státníkům vyjádřil ke konfliktu na Ukrajině. Vpád ruských vojsk do země přímo neodsoudil, zvyšuje ale podle něj riziko rozpoutání války.

Zeman s vyjádřením k dění na východní Ukrajině vyčkával. Většina západních státníků kroky ruského prezidenta Vladimira Putina odsoudila už v pondělí večer, český prezident svůj názor veřejnosti sdělil ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka až v úterý dopoledne.

"Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a naopak snižuje naději na diplomatické řešení," uvedl Ovčáček.

​Ruská armáda na ukrajinské území vstoupila v noci na úterý na základě Putinova rozkazu. Kreml oficiálně mluví o "mírové misi". Stalo se tak poté, co Putin uznal samozvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku. Obě ovládají proruští separatisté.

Související obsah

Hlavu státu kritizovala řada politiků. "Co na ruskou okupaci Ukrajiny teď říká Miloš Zeman? Tvrdil přece, že Rusové nejsou blázni, invazi nechystají a CIA se blamuje? Je prezident ještě v ČR? Bude trvat deset dní, než se s Putinovým projevem seznámí?" napsala senátorka Miroslava Němcová (ODS).

"Prezident Zeman k situaci na Ukrajině nejdříve mlčel, což se teď, kdy promluvil, ukázalo, že byla lepší varianta," pustil se do prezidenta europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). "Prezident Zeman posloužil Rusku dobře. Doufám, že budoucí prezident bude stát za českou vládou a českým národem," napsal Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Během svého proslova si Zeman rýpnul do předsedy SPD Tomia Okamury (18.2.):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz