Domácí

Černý začátek roku pro české herce. Zemřela řada významných umělců

Černý začátek roku pro české herce. Zemřela řada významných umělců
Jiří Plachý mladší | Zdroj: Foto: se svolením Divadla na Vinohradech

Česká divadelní a filmová scéna přišla od začátku letošního roku o řadu významných umělců. Hned 2. ledna odešel do hereckého nebe ve věku 80 let Viktor Vrabec. Ještě téhož měsíce se objevila zpráva o úmrtí herců a dabérů Vítězslava Bouchnera a Jiřího Plachého, jehož hlasem promlouvaly k divákům hvězdy jako Robert De Niro či Jean Reno. A následující měsíc bohužel nebyl o nic veselejší.

Viktor Vrabec

Hned na začátku ledna Česko zasáhla zpráva o smrti herce Viktora Vrabce. Zemřel 2. ledna ve věku 80 let. Řadu let působil v plzeňském Divadle J. K. Tyla, ale také v Divadle pod Palmovkou, kde patřil k nejobsazovanějším hercům. "Jeho herectví se vynikajícím způsobem uplatnilo v dramatech a charakterních rolích, ale také v komediích – a to jak klasického, tak i moderního repertoáru," zavzpomínali členové divadla.

Naposledy se Vrabec objevil ve filmu Já, Olga Hepnarová, kde ztvárnil otce hlavní představitelky. Ve filmu Byl jednou jeden polda II si zahrál po boku Ladislava Potměšila. K jeho nejlepším filmům patří Poslední motýl z roku 1990, kde hrál také Josef Kemr. V roce 1988 se objevil také ve filmu s Libuší Šafránkovou Dvě z Paříže

Vítězslav Bouchner

Do českého filmového nebe odešla 13. ledna další velká osobnost. Ve věku 74 let zemřel herec, dabér a tanečník Vítězslav Bouchner. Jeho tvář je spojovaná s řadou snímků populárních i v zahraničí. Pamatovat si ho můžete ze Saturnina, ale i mezinárodních trháků jako xXx, Hitler: Vzestup zla nebo Eurotrip. Ve snímku Ganster Ka si zahrál soudce. Z dabingu je jeho nejvýznamnější rolí prodavač Apu ze seriálu Simpsonovi.

Jiří Plachý

Ve věku 75 let zemřel 20. ledna oblíbený herec a dabér Jiří Plachý ml. Smutnou zprávu TN.cz potvrdila Zuzana Paulusová, mluvčí Divadla na Vinohradech, ve kterém Plachý působil více než 50 let. ​Mimo divadelní angažmá se také objevil v desítkách filmových a seriálových rolí a další stovky jich nadaboval. Jeho hlasem promlouval například Robert De Niro, Charles Bronson, Anthony Hopkins, Jackie Chan či Jean Reno.

Související obsah

Radmila Volková

Český umělecký svět zasáhla začátkem února zpráva o úmrtí talentované herečky Radmily Volkové. Svou kariéru zasvětila především divadelním prknům, zazářila ale i v několika filmech a seriálech. Brněnské rodačce bylo úctyhodných 96 let. O jejím odchodu informovalo Západočeské divadlo v Chebu, s ním byla rodačka z Brna spjatá v 60. a 70. letech.

V zahajovací inscenaci Strakonického dudáka v roce 1961 si zahrála Kordulu, později získala titulní roli v komedii Vrahové a slečna Opala, kněžnu Ludmilu v Tylově Drahomíře, zvídavou amatérskou detektivku v komedii Paní Piperová zasahuje nebo Lízalku v Maryše. Vrcholem jejího tamějšího angažmá byla titulní role v Čapkově Matce. Volkovou si můžete pamatovat i z televizních filmů Školní večírek, Kdo chytá štěstí za pačesy nebo Sázka s čertem. Objevila se i v seriálech Muž, který nesmí zemřít a Největší z Pierotů.

Jaroslav Těšitel

Oblíbený herec Jaroslav Těšitel zemřel 10. února ve věku 80 let. Informovala o tom Herecká asociace.

Těšitel zářil spíše v menších rolích, zahrál si například roli vystěhovalce v pohádce Čert ví proč nebo kameramana v komedii Ceremoniář. A objevil se i v pohádce Císařovy nové šaty, kde se vžil do role druhého úředníka. Zahrál si také v několika krátkometrážních filmech, například ve snímcích Naposledy vlkem, Stopaři a Samota. Účinkoval v seriálech Hop nebo trop, Nadměrné maličkosti nebo Pomalé šípy

Petra Březina Vašková

V pátek 18. února informovalo Divadlo Broadway o smrti herečky Petry Březiny Vaškové. Zemřela ve věku 34 let na rakovinu kůže. "S Petrou jsme se pravidelně vídali v muzikálech Mýdlový princ, Trhák a Kvítek mandragory. Je nám to neskutečně líto a vyjadřujeme upřímnou soustrast rodině," vzkázali zástupci divadla. Vašková byla také členkou divadla s názvem Projekt 2. Zářila i v Hudebním divadle Karlín.

Další osobnosti filmové a divadelní scény

Česká divadelní a filmová scéna přišla letos nejen o řadu herců, ale také o osobnosti s tímto uměleckým prostředím úzce spjaté. Na začátku ledna Česko obletěla zpráva o smrti režiséra a scénáristy Dušana Kleina, který stál za legendární filmovou sérií Básníci nebo začátky nekonečného seriálu Ulice. Zemřel na následky vážné nemoci ve věku 82 let.

V neděli 23. ledna zemřel ve věku 57 let kytarista souboru Patrola Šlapeto Radan Dolejš, který stál současně coby režisér, dramaturg a scénárista i u zrodu řady televizních zábavných pořadů včetně Čundrcountryshow, Ruské rulety, Rozjezdů pro hvězdy, Tyjátru nebo třeba Skopičin.

Jen několik málo dní před svými 58. narozeninami zemřel na konci ledna známý český fotograf Petr Našic, který spolupracoval s řadou známých divadelních i filmových osobností. Jako jediný český fotograf měl v roce 1983 možnost v Praze fotit zákulisí a průběh natáčení oscarového filmu Amadeus od Miloše Formana. Byl nalezen mrtvý ve svém bytě.

Toto pondělí pak Česko zasáhla zpráva o smrti divadelního a filmového režiséra Otakara Koska. Na svém kontě má více než stovku televizních filmů, inscenací i seriálů. Režíroval mimo jiné i řadu dílů seriálu TV Nova Ulice. Zemřel ve věku 77 let 

Viktor Vrabec a jeho role ve filmu Byl jednou jeden polda 2: Major Maisner opět zasahuje:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz