Domácí

Zemřel režisér Ulice a Básníků. Dušan Klein podlehl zákeřné nemoci

Po dlouhé nemoci zemřel režisér Dušan Klein, který stál za legendární filmovou sérií Básníci nebo začátky nekonečného seriálu Ulice. Bylo mu 82 let. Smutnou zprávu TN.cz potvrdil jeho syn.

Známý režisér a scenárista Dušan Klein je po smrti, bylo mu 82 let. "Tatínek bohužel včera (v neděli) okolo sedmé večer nečekaně zemřel. Dlouhodobě bojoval s vážnou nemocí," řekl TN.cz jeho syn David.

Klein je podepsaný zejména pod komediální filmovou hexalogií Básníci. První díl Jak svět přichází o básníky režíroval v roce 1982, poslední pokračování Jak básníci čekají na zázrak vzniklo v roce 2016. Kromě něj napsal i všechny scénáře.

Související obsah

Z televizní tvorby patří k jeho nejviditelnějším počinům nekonečný seriál Ulice. Klein stál v roce 2015 u jeho začátků. "Určitě na to hodně vzpomínal. Pamatuju si, jak jsem tam s tátou byl, když to studio zakládali, když se to stavělo," uvedl režisérův syn.

Mezi jeho další filmy patří třeba drama Dobří holubi se vracejí nebo komedie Vážení přátelé, ano či Svatba na bitevním poli.

Související obsah

Klein se narodil 27. června 1939 ve slovenských Michalovcích, kvůli židovskému původu ho v dětském věku věznili v koncentračním táboře Terezín. Před kamerou poprvé stanul v 50. letech, později na FAMU vystudoval filmovou režii. Od 70. do 90. let působil ve studiích na Barrandově. Po sametové revoluci se začal víc soustředit na televizní tvorbu. Od roku 2002 na FAMU vyučoval filmové, televizní a fotografické umění.

Zůstala po něm manželka Silvera a dva synové.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz