Zahraničí

Rusko obsadilo areál elektrárny. Černobyl už není bezpečný, oznámila Ukrajina

Rusko obsadilo areál elektrárny. Černobyl už není bezpečný, oznámila Ukrajina
Sarkofág černobylské elektrárny (ilustrační fotografie) Zdroj: Profimedia

Ruské vojenské síly se podle Ukrajiny zmocnily černobylské jaderné elektrárny. Není známo, v jakém stavu jsou po bojích sklady jaderného odpadu. Jejich poškození by představovalo vážné nebezpečí pro celou Evropu. Podle Kanceláře prezidenta Ukrajiny se aktuálně jedná o nejzávažnější hrozbu pro Evropu.

Ruští vojáci do uzavřené černobylské zóny pronikli odpoledne z území Běloruska. Na sociálních sítích o tom informoval poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Čerašenko i prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

"Národní gardisté, kteří hlídají uložiště nebezpečného jaderného radioaktivního odpadu, tvrdě bojují. Pokud dělostřelectvo útočníků zasáhne a poškodí/zničí tyto sklady, může se radioaktivní prach rozptýlit nad územím Ukrajiny, Běloruska i státy Evropské unie," varoval odpoledne Čerašenko.

"Ruské okupační síly se snaží zmocnit černobylské jaderné elektrárny. Naši obránci pokládají životy, aby se neopakovala tragédie z roku 1986 (kdy došlo k černobylské havárii, pozn. red.). Jedná se o vyhlášení války celé Evropě," prohlásil ukrajinský prezident.

Související obsah

​Před sedmou hodinou večer našeho času ukrajinský zpravodajský web Glavkom.ua s odkazem na Michaila Podoljaka z Kanceláře prezidenta Ukrajiny informoval, že Rusku se podařilo zmocnit černobylské elektrárny. "Po zuřivé bitvě jsme ztratili kontrolu nad areálem v Černobylu. Stav bývalých zařízení jaderné elektrárny, kontejnmentu a uložiště jaderného odpadu není znám," uvedl Podoljak.

"Po zcela nesmyslném ruském útoku nelze říci, že je Černobyl bezpečný," dodal. Podle jeho slov jde o jednu z nejzávažnějších hrozeb pro Evropu v této chvíli. "Pravděpodobně už v jaderné elektrárně připravují provokativní akce. Buď využijí škody vzniklé při útoku k tomu, aby z toho obvinili Ukrajinu, anebo poškodí tyto nejnebezpečnější objekty," konstatoval Podoljak.

Ještě před tím, než se ruské jednotky zmocnily černobylské elektrárny, uvedl bývalý šéf ukrajinské civilní kontrarozvědky pro web NV.ua, že pokud se Rusku podaří dobýt areál, bude moci Evropě diktovat podmínky. 

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek vyzval české občany žijící v Ukrajině, aby zemi opustili:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz