Zahraničí

Kam až zajde Putin? Experti nastínili TŘI SCÉNÁŘE, jak se invaze může vyvinout

Ruská armáda zahájila v noci ze středy na čtvrtek invazi na Ukrajinu. Podle bezpečnostního experta Davida Rožka je těžké predikovat, zda ruská vojska dojdou až na západní Ukrajinu. Existují podle něj tři hlavní scénáře, jak by se situace mohla vyvinout, pokud se Rusku podaří Ukrajinu demilitarizovat. Podle politologa Jana Šíra je potřeba počítat s tím, že se ruský prezident Vladimir Putin bude snažit ovládnout celou Ukrajinu a nastolit proruský režim.

V nejbližší době bude podle bezpečnostního experta Davida Rožka probíhat boj o infrastrukturu. "Půjde zejména o silnice, železnice, dopravní uzly, letiště, všechna místa, kde by se jedna či druhá armáda mohly potom velmi dobře zásobovat. Teď bude boj o infrastrukturu jako takovou, o elektrárny, sklady pohonných hmot a o další důležitá místa, která potom budou rozhodovat, kdo nad územím bude vládnout," nastínil možný vývoj konfliktu Rožek.

Není podle něj snadné odhadnout, kam by se až ruská armáda mohla dostat. "S ohledem na to, že na západní Ukrajině dochází už k výbuchům, tak předpokládáme, že strůjcem těchto výbuchů je Rusko. Vojenské tažení a plány má v hlavě ruský generální štáb, těžko predikovat, kam až a s jakou taktikou Rusko zajde," uvedl Rožek.

Související obsah

Expert neočekává, že by Rusko v jednom okamžiku zabralo celé území Ukrajiny. "Ta situace samozřejmě musí jít postupně, po oblastech a po krajích, a to až třeba na západ Ukrajiny," řekl Rožek.

​Ruský prezident Vladimir Putin deklaroval, že mu jde o demilitarizaci Ukrajiny. "To ve výsledku znamená zbavit Ukrajinu veškerých možností obrany a silových prostředků, které tvoří tu jedinou obranu Ukrajinců před naprostým pohlcením Ruskem," vysvětlil Rožek. 

Související obsah

​Podle politologa Jana Šíra je potřeba počítat s tím, že Vladimir Putin se bude snažit nastolit na Ukrajině proruský režim. "Je potřeba s takovým cílem počítat. Vladimir Putin řekl, že bude usilovat o denacifikaci a demilitarizaci. Pod denacifikací si nedovedu představit nic jiného než změnu režimu," vyjádřil se Šír.

Pod demilitarizací si dle svých slov představuje to, že "Ukrajina nebude schopna klást odpor". "Vzhledem k tomu, že na Ukrajině dobrovolně pod Rusko nikdo nechce, lze toho dosáhnout pouze tím, že bude Ruskem rozparcelována a minimálně částečně okupována," nastínil Šír v Poledních Televizních novinách, jak by se podle něj konflikt mohl vyvíjet.

Tři scénáře

Jak Rožek uvedl, následek demilitarizace Ukrajiny může být několikerý. Existují podle něj tři hlavní scénáře. "Rusko může umožnit správu civilních věcí Ukrajině, ale bezpečnostní stránku si ponechá samo po nějakou dobu, než nainstaluje například svoji vládu, která bude loajální a následně umožní využívat ozbrojené prostředky a přebuduje armádu k obrazu svému," popsal Rožek možný vývoj.

Související obsah

​Druhou možností je podle Rožka přímá okupační správa, tedy že spravování civilních i vojenských věcí by bylo na Rusku. "Nebo to může být založené na nějaké dohodě, například jako v roce 1968, kdy jsme na československém území byli nuceni tolerovat přítomnost ruských vojsk, ale nicméně silově a civilně jsme si vládli v podstatě sami," uvedl Rožek.

Podle bezpečnostního experta se nabízí celá řada scénářů, jak by se konflikt na území Ukrajiny mohl vyvíjet. Tyto tři, které popsal redakci TN.cz, mu ale přijdou nejpravděpodobnější.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz