Ekonomika

Co je SWIFT? Putinův režim by mohl zničit, Západ ho ale použít nechce

Po ruské invazi na Ukrajinu se začaly objevovat výzvy od ministrů pobaltských států, aby bylo Rusko odtrženo od mezinárodního platebního systému SWIFT. Odstřižení od něj může podle ekonoma Lukáše Kovandy Putinův režim zničit, přesto se další členské země EU zdráhají k tomuto kroku přistoupit. S negativními dopady by se totiž musel vyrovnávat i Západ.

Nejtvrdším postihem pro Rusko by bylo odstřihnout ho od SWIFT (Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci  – anglicky Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Na tamní ekonomiku by tento krok měl podle odborníků devastující dopady. Přesto se k tomuto kroku členské země EU odhodlat zdráhají. Místo toho urychleně pracují na novém balíku sankcí vůči Rusku za jeho vpád na sousední Ukrajinu.

SWIFT je mezinárodní platební systém, který usnadňuje obchodování Ruska se západními zeměmi. Pokud by došlo k jeho odstřižení, Západ by neměl jak Rusku platit za dodávky ropy, a zejména plynu. "Zhruba 35 procent plynu, jejž spotřebovává Evropa, pochází z Ruska. Rusko by odstřižení zabolelo ještě více, jelikož hned přes 70 procent svého plynu dodává Evropě. S odstřižením od SWIFT by tyto obchody do značné míry skončily," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda.

SWIFT podle něj funguje jako jakýsi "Facebook pro mezinárodní banky, v němž se místo lajků posílají dolary". "Odstřižení od něj může Putinův režim zničit, Západu ale přinese inflaci, nutnost vzdát Green Deal či pád dolaru," vysvětluje fungování platebního systému.

Související obsah

Dopady pro Západ

Výpadek více než třetiny dodávek plynu s sebou nese i citelné zdražení elektřiny, neboť její podstatná část se v Evropě právě z plynu vyrábí.

"První krok, který by Evropa musela učinit, aby v takové situaci obstála, je dát k ledu Green Deal a své ambiciózní plány dosáhnout uhlíkové neutrality k roku 2050. Musela by se být ochotna naučit se žít v podmínkách alespoň občasného výpadku dodávek plynu či elektřiny firmám a domácnostem. Musela by být ochotna přijmout jejich masivní zdražení, vysoko nad rámec všeho, co jsme zažili v uplynulých měsících. Musela by být připravena na další kolo inflace, 'válečné inflace'. Musela by být připravena tuto inflaci krotit citelným zvyšováním úrokových sazeb, jež by mohlo předlužené země typu Itálie, ale také třeba Francie dovést na pokraj bankrotu. Musela by být ochotna nakupovat mnohem více zkapalněného plynu v USA či Kataru. A také uvést zpět do provozu své odstavené jaderné, uhelné, ale třeba i mazutové elektrárny," vyjmenovává ekonom.

I pokud by toto všechno zvládla, je tu další zásadní problém. Utrpěl by dolar. SWIFT je na dolaru do značné míry postavený. "Podíl dolarových (swiftových) transakcí převyšuje 40 procent, v euru jich je bezmála 37 procent. Na čínskou měnu nezbývají ani tři procenta," říká ekonom. 

Pokud by tak Rusko přišlo o napojení na SWIFT, bylo by to pro něj zpočátku katastrofou. V důsledku by se ale podle Kovandy nakonec s větší vervou než dosud začal rozvíjet jiný mezinárodní platební systém, jenž dolar obchází.

Související obsah

Ekonom: Rusko zřejmě spoléhá, že ho neodstřihnou

Snížení světového významu dolaru znamená nutnost smířit se s tím, že už nebude tak privilegovanou měnou, jakou je nyní. Jeho postavení v globálních transakcích ale usnadňuje Spojeným státům zadlužování, protože náklady s ním spojené, třeba i inflační, mohou přenášet na jiné země po celém světě. "To je značná výhoda, ze které se žádný jiný ekonomický celek netěší, ani Evropa ne. Proto ostatně třeba i země typu Německa před pár lety volaly po zřízení evropské obdoby SWIFT," popisuje ekonom.

Rusko podle něj zřejmě počítá s tím, že jej Západ od SWIFT neodstřihne. I když by to byla pro Rusko katastrofa, Západ by to také zabolelo. Musel by se smířit s prudkým zdražováním, sociálními otřesy, nutností vzdát Green Deal a také se smířit s poklesem globálního významu dolaru.

"Odstřižení od SWIFT a tím pádem od možnosti dodávat plyn Evropě je ruskou 'Achillovou patou'. Má potenciál Rusko ekonomicky rozvrátit a zničit tak Putinův režim. Achilles v Kremlu ale zjevně vsází na to, že Západ své pohodlí, zelené vize a privilegia kvůli Ukrajině, a možná ještě jen její východní části, obětovat nebude," zakončuje Kovanda.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz