Zahraničí

ON-LINE: Evropská komise navrhla odstřižení Ruska od SWIFTu, Kyjev a Charkov hlásí těžké boje

Ukrajina má za sebou třetí den války. Tuhé boje se svádí v noci na neděli o hlavní město Kyjev a Charkov, který se stal terčem masivního odstřelování. Rusům se podařilo zasáhnout palivové nádrže u Kyjeva a plynovod v Charkově. Agentura BNO News hlásí, že při náletu bylo zasaženo úložiště radioaktivního odpadu poblíž Kyjeva. Prováděná měření však únik radiace zatím nepotvrdila. Podle agentury AP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl nabídku Washingtonu na evakuaci z města. Obyvatelé byli vyzváni, aby se schovali do nejbližších úkrytů. Evropská komise se shodla na vyloučení některých ruských bank ze SWIFT.

Ukrajina po invazi Ruska prožila třetí den války. Ruští vojáci jsou od pátečního rána v Kyjevě, město se stále brání. Ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému byla nabídnuta evakuace. Podle agentury AP ji odmítl se slovy "Válka je právě tady." Podle ukrajinských médií vede obranu města osobně.

Ukrajinská armáda v sobotu v noci pokračovala v boji o Kyjev. Ruské síly podle ukrajinské armády zaútočily na jednu z vojenských jednotek na Vítězné třídě v Kyjevě. "Útok byl odražen," uvedla armáda na svém facebooku. Ukrajinská 101. brigáda zničila kolonu ruských sil. U stanice Beresteiska na levém břehu Kyjeva byla zneškodněna dvě auta, dva nákladní vozy s tanky a jeden další tank, hlásí ukrajinské ozbrojené síly.

Ukrajinská agentura pro jadernou bezpečnost v noci na neděli informovala o incidentu poblíž Kyjeva, kde bylo při ostřelování zasaženo úložiště radioaktivního odpadu. Podle agentury BNO News došlo k narušení v neděli kolem 1:20 místního času, kdy bylo úložiště radioaktivního odpadu státního specializovaného podniku "Radon" zasaženo raketami. "V současné době není možné posoudit rozsah destrukce," uvedl úřad s tím, že automatický systém monitorování radiace na místě selhal, ale měření přenosnými přístroji naznačují, že radiace neunikla.

Velká ukrajinská města jako Kyjev a Charkov se v noci na neděli stala terči masivního ostřelování. Na předměstí Kyjeva hoří po ostřelování skladiště ropy, v Charkově Rusové vyhodili do povětří plynovod. 

Video: Charkovem otřásají četné exploze

Související obsah

Ukrajinské ministerstvo obrany v sobotu ráno informovalo, že přes 3 500 ruských vojáků během invaze zemřelo a dalších 200 je ve vězení. Resort obrany dále tvrdí, že Rusko přišlo o 14 letadel, 8 helikoptér, 536 obrněných vozidel, 15 děl a 102 tanků. Rusko tyto ztráty odmítá, ruské ministerstvo obrany v ranních hodinách uvedlo, že zasáhlo celkem 821 objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny.

Česká vláda v sobotu informovala o tom, že během několika hodin Ukrajině pošle vojenský materiál. Dar činí celkem 30 000 pistolí, 7 000 útočných pušek, 3 000 kulometů, několik desítek odstřelovacích pušek a asi milion nábojů. Resort obrany má zajistit přepravu materiálu, ukrajinská strana si jej převezme na smluveném místě.

​​​​Evropská unie v pátek rozhodla, že na Rusko uvalí další sankce. Tentokrát bude ale na sankčním seznamu i ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov. EU zmrazí majetky, které jsou na ně navázané. Potvrdila to šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková.

Ruská vojska začala v noci na čtvrtek bombardovat oblast Donbasu na jihovýchodě Ukrajiny. Vzápětí napadla celou Ukrajinu. Rakety a dělostřelecké granáty dopadaly na hlavní město Kyjev, druhé největší město Charkov či na Dněpr. ​Světoví lídři i česká diplomacie invazi na Ukrajinu odsoudili a zároveň Západ uvrhl na Rusko tvrdé sankce.

O tom, jak probíhal první den války, si můžete přečíst v článku zde. Informace o druhém dni války najdete v článku tady.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz