Zahraničí

Jiné zprávy z fronty i o Zelenském. Tohle píší o válce v Rusku

Jiné zprávy z fronty i o Zelenském. Tohle píší o válce v Rusku
Následky ostřelování v Doněcku Zdroj: Profimedia

Zdá se, že na ruských webech se to jenom hemží dezinformacemi. Zatímco ukrajinská a jiná světová média informují o ostřelování sídlišť, ruská trvají na tom, že Putinova armáda na obytné oblasti neútočí. Záběry z Ukrajiny ale hovoří proti nim. Na ruských zpravodajských webech se čtenáři také například dozvědí, že prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj uprchl ze země, videa natočená v Kyjevě ale toto tvrzení vyvracejí.

Na ruských zpravodajských webech je invaze na Ukrajinu popisována jako značný úspěch. Vyzdvihují například, že ruská armáda už zničila přes 800 vojenských cílů. O tom, že obsazení Kyjeva nejde podle plánů, se ale z nějakého důvodu nezmiňují. Podle bezpečnostních expertů s takovým vývojem Vladimir Putin rozhodně nepočítal.

Slovo válka přitom v ruských zprávách vůbec nezaznívá. Nadále se používá označení "speciální vojenská operace na ochranu donbaských republik". Rusko tak stále trvá na tom, že se jedná o mírovou misi. "Rusko války nikdy nezačíná, Rusko je ukončuje," píše web Rossijskaja gazeta a opírá se o vyjádření členů Ruské vojenské historické společnosti.

Související obsah

​Útoky na obytné zóny

V tomto duchu se nesou i další zprávy. Tisková agentura Interfax i další média v sobotu zdůraznila, že ruská armáda na civilisty neútočí. "Ruské ozbrojené síly neútočí na obytné oblasti ukrajinských měst," citoval Interfax oficiální prohlášení ministerstva obrany.

Záběry z Ukrajiny ale hovoří o opaku. Fotografie například zachytily spoušť, kterou způsobila raketa ve vesnici Borodyanka nedaleko Kyjeva. Jedná se o oblast s rodinnými domy, z nichž jeden byl střelou zasažen. V troskách přišli o život tři lidé.

V Kyjevě zase v sobotu zasáhla střela výškový dům. Událost je zachycena na videu, které oběhlo celý svět jako důkaz, že je ukrajinské hlavní město opět pod palbou. Nikdo naštěstí v budově nezemřel, značná část obyvatel se totiž ukrývá v metru a dalších podzemních krytech. 

​Na ruských zpravodajských webech se můžeme dočíst, že ministerstvo obrany útok odmítá s tím, že dům jednoznačně zasáhla nikoliv ruská, ale ukrajinská střela. "Je zřejmé, že došlo k poruše navigačního systému rakety a ta zasáhla roh obytné budovy," uvedla agentura Interfax s odkazem na mluvčího ministerstva.

Ruské ztráty

O čem se naopak na ruských webech nikdo nedočte, jsou ztráty na jejich straně. Ukrajinská vláda oficiálně požádala organizaci Červený kříž, aby zajistil odvoz těl mrtvých ruských vojáků. Těch mají být tisíce. A protože z ruské strany podle nich není žádná reakce, vyzvala ukrajinská nadace Vraťte se živí armádu i civilisty, aby mrtvé vojáky ležící na polích či silnicích fotili. "Rusové skrývají ztráty před svými občany. Musíme ukázat pravdu," žádá nadace.

Související obsah

​Některé z těchto fotografií a videí byly zveřejněny na službě Telegram na profilu Ukrainian Witness, redakce TN.cz je však vzhledem k jejich drsnému charakteru sdílet nebude.

Útěk Zelenského

Příkladem dezinformace, která hovoří za všechny, jsou zprávy o tom, že prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj opustil zemi a uprchl na Západ. V reakci na to Zelenskyj zveřejnil videa, která potvrzují, že se stále nachází v Kyjevě.

"Na sítích koluje hodně falešných zpráv o tom, že jsem vyzval naši armádu, aby se vzdala a že se evakuuji. Není to pravda. Jsem tady. Zbraně nesložíme, budeme naši zemi bránit," prohlásil v jednom z videí.

Video Zelenského z Kyjeva (26. 2. 2022):

​Video Zelenského z Kyjeva (25. 2. 2022):

​Agentura RIA Novosti přesto v sobotu ráno vydala článek, ve kterém tvrdila, že Zelenskyj v pátek narychlo opustil Kyjev a nachází se aktuálně ve Lvově. "Uprchl do města Lvov, kde si spolu se svými pomocníky vybavil bydlení," uvedl předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin.

Videa Zelenského RIA Novosti vzala v potaz, uvedla ale, že: "Zelenskyj včera (v pátek) nebyl v hlavním městě Ukrajiny a videa, která zveřejnil na sociálních sítích, byla nahrána předem."

Nátlak na nezávislá média

Objevily se zprávy o tom, že ruský federální úřad Roskomnadzor požadoval po některých ruských zpravodajských webech, jako je Novaja Gazeta nebo MediaZona, aby odstranily články a další obsah, které ukazují Rusko v jiném světle, než ukazují oficiální úřady. Ohradil se také proti používání výrazů, jako je válka, invaze nebo útok.

Šéfredaktor listu Novaja Gazera Dmitrij Muratov podle ukrajinského deníku Ukrajinská pravda potvrdil, že tuto výzvu obdržel. Pokud by prý obsah neodstranil, hrozil by jeho webu zákaz jakéhokoliv publikování.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz