Zahraničí

Čtvrtý den války: Situace na frontě se často mění, Ukrajina se tvrdě brání

Válka na Ukrajině probíhá už čtvrtý den. Ruští vojáci jsou od pátečního rána v Kyjevě, město se stále brání, a to i přes masivní bombardování. Okupační vojska přichází jak z Běloruska, tak i z jihu a východu. Největší boje se stále vedou o Kyjev, Mariupol a Charkov.

Už čtvrtý den pokračují boje na území Ukrajiny, avšak podle vyjádření ukrajinské armády se ruská vojska daří odrážet. Situace je zatím nejvíce kritická u Kyjeva, Charkova a na jihu země, zejména v oblastech přiléhajících k anektovanému Krymu.

Ruská vojska pomalu míří také na Oděsu a pod útokem je také Cherson. Boje se zatím vyhýbají západní části Ukrajiny, především té okolo slovenské a polské hranice. Jak už bylo psáno výše, tak ruské jednotky vstoupily v neděli do Charkova, avšak po poledni je podle ukrajinské poslankyně Lesie Vasylenkové opět pod kontrolou Ukrajiny. Proti ruským vojákům bojovala ukrajinská armáda i v ulicích města. V sobotu v noci byl navíc u Kyjeva zasažen zásobník ropy, výbuch byl vidět až do vzdálenosti 30 kilometrů.

"To, co dělají okupanti v Charkově, Ochtyrce, Kyjevě, Oděse a dalších městech a obcích, si zaslouží mezinárodní soud. Zaznamenáváme všechny jejich zločiny," prohlásil v neděli ráno ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Postup ruské armády k nedělnímu ránu:

​Podle webu Kyiv Independent navíc běloruský prezident Alexandr Lukašenko potvrdil vypálení raket na Ukrajinu z běloruského území. Měl také potvrdit, že zranění Rusové jsou ošetřováni v běloruských nemocnicích. Bělorusko je dlouhodobým spojencem Ruska. 

Podle informací výzvědných služeb Velké Británie ruské síly pokračují v postupu na Ukrajinu z více os, ale stále se setkávají s tvrdým odporem ukrajinské armády. To potvrzují i informace Pentagonu, který tvrdí, že Rusko tak silný odpor nečekalo.

Postup ruské armády k sobotnímu ránu:

Ukrajinské ministerstvo obrany v neděli ráno uvedlo, že od začátku války bylo zabito přibližně 4 300 ruských vojáků. Ministerstvo také informovalo, že mezi 24. až 26. únorem bylo zničeno 706 ruských obrněných transportérů, 146 tanků, 27 letadel a 26 vrtulníků.

Související obsah

Ztráty na životech, a to i mezi civilisty, hlásí z Ukrajiny i OSN, která tvrdí, že o život přišlo nejméně 240 civilních obětí. OSN se domnívá, že "skutečné údaje jsou podstatně vyšší", protože mnoho zpráv o obětech musí být ještě potvrzeno.

Spojené státy americké a Evropa mezitím posílají na Ukrajinu zbraně a zásoby. Například česká vláda v neděli schválila už druhý dar vojenského materiálu Ukrajině, tentokrát ve výši 400 milionů korun, z bezpečnostních důvodů ale nemohla specifikovat, o co přesně se jedná. Uvedla pouze, že nejde o lehké zbraně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz