Zajímavosti

Nejčernější scénář: Experti vysvětlují dopady jaderné války na Česko

Nejčernější scénář: Experti vysvětlují dopady jaderné války na Česko
Jaderná zbraň Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil v neděli uvedení ruského jaderného arzenálu do bojové pohotovosti, podle jeho slov je to reakce na údajnou nepřátelskou rétoriku NATO. Rozpoutání jaderné války je snad tím nejčernějším scénářem, který se v tomto konfliktu může odehrát.

Po Putinově nedělním rozkazu uvést do pohotovosti ruské jaderné zbraně se hrozba atomové války zdá blíže než kdykoliv předtím. Tím spíše po průjezdu vojsk skrze trosky Černobylu. Případné použití jaderných střel by se podle odborníků naštěstí Česka ale nijak nedotklo.

Velmi totiž záleží na použitém typu bomby, jak popisuje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. "Nejhorší jsou tepelné a mechanické dopady. Tlaková vlna společně s žárem zničí okolí dopadu, účinky na větší vzdálenost ale nejsou tak silné," uvedla Drábová. Podle ní je nebezpečných asi deset kilometrů od dopadu, sama ale zdůrazňuje, že není lehké to odhadnout a záleží na mnoha faktorech.

Související obsah

Jaderných zbraní má Rusko k dispozici hned několik druhů. Nejde přitom o zastaralé kousky ze studené války, Rusko totiž, stejně jako například USA nebo Francie, svůj jaderný arzenál dále vyvíjí.

I když je hrozba mocné bomby děsivá, skutečným strašákem v tomto případě je radioaktivita. Ta však ani v případě jaderných bomb příliš nehrozí. Štěpná reakce, která bombu odpálí, je velmi rychlá a krátká, takže nemůže do životního prostředí vypouštět jedovaté radioaktivní mraky déle než zlomky vteřin. Druhý Černobyl by se tak ani po odpalu bomb nekonal.

Podle vyjádření bezpečnostního experta Lukáše Visingra je téměř nemožné, že by Rusko přešlo od hrozeb k činům a opravdu své jaderné zbraně použilo. "Pro Rusy je to typická zastrašovací strategie. Jde o vzkaz, že Rusko je jaderná velmoc," uklidňuje Visingr.

Související obsah

Bezpečnostní expert se zároveň domnívá, že tato hrozba zbraněmi svědčí o tom, že ruské vedení je frustrované. Rusko totiž nebylo připraveno na válku, ale ani tak nejsou dohady o jaderných zbraních na místě. "Vždyť jak by to vypadalo, kdyby muselo Rusko po týdnu války s menší Ukrajinou sahat ke krajním řešením," řekl Visingr.

Kdyby se ovšem Putin přece jen rozhodl bomby použít, uskutečnění by nebylo jednoduché. Podle ruských protokolů se na použití musí kromě prezidenta shodnout také ministr obrany a náčelník generálního štábu.

I po schválení nejvyšších představitelů země musí podle Visingra tento rozkaz projít dlouhým řetězcem lidí a kontrol, než opravdu dojde k použití jádra jako zbraně. Něco takového by bylo v reálných podmínkách zcela bezprecedentní, i když se podobný proces v minulosti nacvičoval. Možnost, že se Česko ocitne v jaderném konfliktu, je tak podle expertů zcela zanedbatelná.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz