Zahraničí

ON-LINE: V Kyjevě je letecký poplach, konvoj Rusů před ním měří už 64 km

Ukrajina vstupuje do šestého dne invaze ruských sil. V Kyjevě a dalších městech ohlásily v noci na úterý sirény letecký poplach a vyhnaly lidi do krytů. Ruský vojenský konvoj táhnoucí na hlavní město je už dlouhý 64 kilometrů. Při pondělním útoku na město Charkov zemřely podle ukrajinského ministerstva vnitra desítky lidí, stovky se zranily. U Ochtyrky měli Rusové zase využít zakázané vakuové bomby. Prezident Vladimir Putin nařídil uvést jaderné síly do stavu nejvyšší pohotovosti. Mírové jednání ruské a ukrajinské delegace na ukrajinsko-běloruské hranici zatím nepřineslo žádný výsledek. Osm prezidentů však oficiálně podpořilo snahu Zelenského dostat Ukrajinu na seznam zemí EU.

  • V pondělí dopoledne započalo jednání mírové delegace Ukrajiny i Ruska na ukrajinsko-běloruských hranicích
  • Ruský prezident Vladimir Putin nařídil uvést do nejvyšší pohotovosti ruské jaderné síly
  • Kurz rublu v pondělí spadl o 41 procent
  • Ukrajincům se v noci na pondělí podařilo odvrátit útoky na Kyjev
  • Ruská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 20 % z dosavadních 9,5 %. Cílem je snaha zabrzdit propad rublu a růst inflace
  • Při ostřelování Charkova měly zemřít desítky lidí a stovky dalších se zranit
  • Při pondělním útoku na město Ochtyrka měly být použity zakázané vakuové bomby
  • Osm prezidentů včetně Miloše Zemana podpořilo záměr Ukrajiny připojit se k EU

Zakázané vakuové bomby měli Rusové použít v pondělí při útoku na město Ochtyrka. Tvrdí to tamní starosta Pavlo Kuzmenko. Zbraň se podle principu fungování nazývá termobarická, objemově detonující, aerosolová nebo také vakuová. Vyvinuli ji už za druhé světové války v Německu. První výbuch vytvoří aerosolový oblak, který následně zapálí. Důsledkem je masivní tlaková vlna. Teploty dosahují ve středu exploze i tisíce stupňů.

Při ostřelování Charkova, které pokračovaly také v pondělí dopoledne, zemřely podle ukrajinského ministerstva vnitra desítky lidí a stovky se zranily. Město mělo být ostřelováno salvovým raketometem BM-21 Grad, uvedl ministr vnitra Anton Heraščenko. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že právě pondělí bude "klíčovým" dnem. Proběhlo mírové jednání ruské a ukrajinské delegace na ukrajinsko-běloruské hranici. Ukrajina požadovala okamžité příměří a stažení ruských vojsk z Ukrajiny, to se ale nestalo. Obě znepřátelené země představily svoje požadavky a nechaly si zatím lhůtu na rozmyšlenou. Další jednání by měla následovat v blízké době.

Související obsah

Ukrajinský prezident v pondělí oznámil, že země propustí vězně, kteří mají vojenské zkušenosti a jsou ochotní bojovat proti Rusku. Navíc žádá také okamžité přijetí své země mezi státy Evropské unie (EU). Prezident Miloš Zeman společně se sedmi dalšími hlavami států jeho záměr podpořil. S návrhem souhlasí i jeho protějšky z Bulharska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Slovenska a Slovinska.

Kyjev čelí dalšímu nočnímu masivnímu ostřelování. Noční útoky se vojákům podařilo odvrátit. "Ruská vojska jsou demoralizovaná a vyčerpaná. Ukázali jsme, že umíme ochránit náš domov před nezvanými hosty," uvedl velitel obrany Kyjeva Alexandr Syrskij.

Letecký poplach vyhlásilo po třetí hodině ráno také město Černihiv na severu Ukrajiny. Raketa tam zasáhla obytnou budovu v centru města. Spodní patra následně začala hořet. Dvě nepřátelské střely měly navíc zasáhnout také mateřskou školu a obchod. Podle tamních úřadů nejsou hlášeny žádné oběti.

Další informace a podrobnosti o bojích, které se odehrály v noci na pondělí, najedete v tomto článku na TN.cz.

Ukrajinské ministerstvo obrany v sobotu ráno informovalo, že přes 3 500 ruských vojáků při invazi zemřelo a dalších 200 jich je ve vězení. Resort obrany dále tvrdí, že Rusko přišlo o 14 letadel, 8 helikoptér, 536 obrněných vozidel, 15 děl a 102 tanků. Rusko tyto ztráty odmítá, ruské ministerstvo obrany v ranních hodinách uvedlo, že zasáhlo celkem 821 objektů vojenské infrastruktury Ukrajiny. Nová čísla zatím ani jedna strana nezveřejnila.

Ruská invaze na Ukrajinu začala ve čtvrtek minulý týden. O prvním dni konfliktu si můžete přečíst v tomto článku. Podrobnosti o druhém dni války najdete zde. Zprávy ze třetího dne pak pod tímto odkazem.

Podle odborníků nepokračuje ruská invaze tak rychle, jak si Vladimir Putin představoval. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz