Zahraničí

Šílené záběry z charkovského masakru. Desítky mrtvých po raketovém útoku

Druhé největší ukrajinské město Charkov se v pondělí stalo terčem ruského raketového útoku, při kterém zemřely desítky lidí. Stovky dalších se zranily, uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra. Připojilo i záběry z místa zachycující dopady raket a rychle se zvedající mohutná oblaka dýmu.

Při ruském raketovém útoku na Charkov přišly podle ukrajinského ministerstva vnitra o život desítky lidí. Tamní guvernér doplnil, že má informace o smrti 11 civilistů. Zpráva o masakru v druhém největším ukrajinském městě se objevila krátce před polednem, tedy v době, kdy na ukrajinsko-běloruské hranici probíhala jednání ukrajinské a ruské delegace o příměří.

"Charkov byl právě mohutně ostřelován Grady (salvovými raketomety). Desítky mrtvých, stovky zraněných. Tuhle hrůzu by měl vidět celý svět," oznámil poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko. K příspěvku na facebooku připojil i záběry ze zasažené obytné čtvrti, na kterých jsou vidět záblesky dopadajících raket a oblaka dýmu stoupající k nebi.

Ostřelování podle serveru Ukrajinska pravda zasáhlo okrajové čtvrti východně od centra města. Ve městě byl vyhlášen zákaz vycházení. "Dochází k útokům. Na obydlená místa. Je to válka, skutečná válka," poznamenal starosta Charkova Igor Terekhov. Úřadům se podle něj zatím nepodařilo zjistit přesný počet mrtvých.

Sociální sítě téměř okamžitě začaly zaplňovat fotografie a také videa z této oblasti. U některých se dokonce objevila varování před drastickými záběry. Na jednom z videí je vidět žena s ustřelenou nohou.

Upozorňujeme, že následující záběry jsou velmi drastické.

​"Odsuzuji ruský raketový útok na Charkov, při kterém zahynuly desítky civilistů a další stovky byly zraněny. Útoky proti civilnímu obyvatelstvu nelze ničím ospravedlnit," vyjádřil se k neštěstí český premiér Petr Fiala (ODS).

Ukrajina čelí invazi ruských sil už pátým dnem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil právě pondělí za "klíčový" den. Naplánovaná byla mírová jednání ruské a ukrajinské delegace na ukrajinsko-běloruské hranici. Ke shodě ale zatím nedošlo. Obě strany si nechaly čas na projednání všech požadavků. Až se tak stane, sejdou se zástupci znepřátelených zemí podruhé.

Související obsah

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil uvést jaderné síly do stavu nejvyšší pohotovosti. Masivnímu ostřelování čelí nejen Charkov, ale také Kyjev. Noční útoky se vojákům podařilo odvrátit. "Ruská vojska jsou demoralizovaná a vyčerpaná. Ukázali jsme, že umíme ochránit náš domov před nezvanými hosty," uvedl velitel obrany Kyjeva Alexandr Syrskij.

V pondělí večer se ale objevily zprávy o novém raketovém útoku. "Před několika minutami byl proveden na Brovary u Kyjeva nálet. Jsou tu zranění. Zůstávejte v úkrytech," upozornil na facebooku tamní starosta.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz