Zahraničí

Lukašenko ukázal plány s Ukrajinou, mapa naznačuje i útok na další stát

Lukašenko ukázal plány s Ukrajinou, mapa naznačuje i útok na další stát
Alexandr Lukašenko s mapou Ukrajiny Zdroj: Profimedia

Stovky mrtvých civilistů a možná tisíce padlých vojáků, poničená infrastruktura i mnohé budovy. Taková je bilance sedmi dní bojů na Ukrajině. Ruské invaze už se účastní i běloruská armáda. V úterý zasedla v Minsku bezpečnostní rada a prezident Alexandr Lukašenko světu ukázal, jaké údery jsou v plánu. Mapa, před kterou pózoval, navíc naznačuje, že by do války mohl být vtažen další stát.

Lukašenko odhalil, že si Ukrajinu s Putinem pro účely invaze rozdělili do čtyř sektorů, ve kterých už zřídili nebo mají v plánu zřídit operační velitelství. Na mapě běloruského diktátora jsou podrobně zaznačeny útočné linie, například ze severu na Kyjev nebo na Cherson z Krymu.

Svět však poprvé spatřil i postup útoků, jež se teprve mají uskutečnit. Dokonce to vypadá, že jeden bude mířit z přístavního města Oděsa do Moldavska. Není vyloučeno, že Rusko chce s armádou napochodovat i do země sousedící s Ukrajinou. Lukašenko mapu prezentoval před svojí bezpečnostní radou.

Upozornil na to běloruský novinář Tadeusz Giczan. "Na jednání bezpečnostní rady Lukašenko poprvé ukázal, jak vypadá skutečná mapa invaze. Jsou na ní ukrajinská vojenská zařízení zničená raketami z Běloruska a útočné linie, které do puntíku sedí. Ukrajina je rozdělená do čtyř sektorů," napsal na twitteru.

Související obsah

​Kreml možná nebude chtít vpadnout do celého Moldavska, ale jen do neuznaného státu Podněstří, nad kterým drží Putin ochranou ruku. V referendu z roku 2006 se většina obyvatel moldavského regionu vyslovila pro odtržení a připojení k Rusku.

Rusové intenzivně bombardují největší ukrajinská města, především Kyjev a Charkov. Od běloruských hranic do vnitrozemí Ukrajiny míří přes 60 kilometrů dlouhý konvoj. Válka ale prý neprobíhá podle Putinových představ, Ukrajinci se totiž statečně brání. Kreml už pohrozil i jadernými zbraněmi.

Alexandr Lukašenko ukázal plány s Ukrajinou Zdroj: Profimedia
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz