Zahraničí

Jak se vyvine válka na Ukrajině: Experti vysvětlili další scénáře

Jak se vyvine válka na Ukrajině: Experti vysvětlili další scénáře
Raketový útok Zdroj: AFP PHOTO / Facebook ukrajinského ministerstva vnitra

Válka na Ukrajině se nevyvíjí úplně tak, jak si ruské vedení představovalo. Jaké možnosti má nyní ruský prezident Vladimir Putin, zjišťovala redakce TN.cz.

Po týdnu konfliktu na Ukrajině je jasné, že ačkoliv ruská armáda dále postupuje, už nepůjde o nijak rychlé ani pohodlné vítězství. Jaké možnosti a scénáře jsou zde pro Vladimira Putina a ruskou armádu, předestřeli pro TN.cz bezpečnostní analytik Jiří Vojáček a bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Jaderná válka

Nejhorší možný a zároveň velmi nepravděpodobný scénář je nasazení jaderných zbraní. V neděli nařídil ruský prezident Vladimir Putin nejvyšší pohotovost pro jednotky s jadernou výzbrojí. Odborníci jsou však k jejich nasazení velmi skeptičtí. "Kdyby jim to šlo jako doposud, jako že jim to moc nejde, tak by mohl někdo dostat nápad nasadit jaderné zbraně. Něco takového se ale nestane," prohlásil Vojáček.

​Loutková vláda na východní Ukrajině

Mapa oblasti Ukrajiny na východ od řeky Dněpr. Zdroj: Google Maps / TN.cz

Další možností je podle Šedivého obsazení Kyjeva a dosazení loutkové vlády s tím, že by na levém břehu Dněpru, tedy na východě Ukrajiny, vznikl nový stát. "To, že by chtěl ovládat kompletně celou Ukrajinu včetně té západní, Lvov a podobně, na to, myslím, nemůže být ani Putin dost odvážný," okomentoval.

Tento scénář zmínil také Vojáček. "Putin by na Ukrajinu nahrnul další posily a dobyl by strategické cíle, tedy Záporoží, spojil by jednotky z Doněcké oblasti s jednotkami z Krymu, přerušil by tak přístup Ukrajiny k Azovskému moři, dobyl by Mariupol, Kyjev a Charkov," vyjmenoval.

Související obsah

Tím by se Putinovi otevřely dveře k vyjednávání z pozice silnějšího. "Měl by tak ideální podmínky i pro obsazení Ukrajiny, které nemusí znamenat, že prostě fyzicky obsadí celou Ukrajinu, ale obsadí ty strategické body, tedy že z Kyjeva bude vládnout prezident s vládou a budou držet to nejdůležitější na východní Ukrajině. Bez těchto míst prostě nemá pro Ukrajince smysl o tu východní Ukrajinu dál bojovat," vyjasnil Vojáček.

Od měst jako Užhorod, Lvov a podobně jsou Rusové nyní stovky kilometrů daleko a odborníci na bezpečnostní otázky příliš nepředpokládají, že by se tak daleko na západ ruská armáda dostala.

Obsazení Kyjeva a kontrola Krymu a separatistických republik

Mapa zobrazuje Kyjev a separatistické republiky na Ukrajině, obsazený Krym a pobřežní pás Azovského moře spojující Krym a oblast obou republik. Zdroj: Google Maps / TN.cz

​Za pravděpodobnější scénář, než že se Rusové z Ukrajiny stáhnou, považuje Šedivý variantu, že obsadí vládní části Kyjeva. "Dosadí formální vedení státu, které může vydávat některá politická vyjádření, ale ve své podstatě to bude znamenat, že Ukrajina pořád nebude pod kontrolou Ruska," popsal.

Aby měl alespoň nějaký výsledek, tak se podle Šedivého bude Putin snažit plně kontrolovat část Luhanské a Doněcké oblasti a k tomu severní části Charkova. "Pravděpodobně bude chtít neustále udržet pozemní spojení s Krymem a s Doněckou republikou, to je otázka zásobování a zásobování vodou. Myslím si, že to je minimum, kterého bude pravděpodobně Putin chtít dosáhnout," míní.

Kontrola Krymu, pobřeží Azovského moře a separatistických republik

Mapa zobrazuje separatistické republiky na Ukrajině, obsazený Krym a pobřežní pás Azovského moře spojující obě oblasti. Zdroj: Google Maps / TN.cz

Ukrajinci určitě nebudou chtít, aby Rusku zůstal Charkov a Kyjev, je přesvědčený Vojáček. "Z jednání by vyšlo něco takového, jako je připojení dvou republik na východě Ukrajiny k Rusku, případně jejich autonomie v rámci Ukrajiny a zároveň ponechání Krymského poloostrova v područí Ruska. To bych se vůbec nedivil, kdyby z těch jednání vyšlo," dodal. Tuto variantu považuje za nejvíce pravděpodobnou.

Související obsah

​​Úplné stažení Rusů z Ukrajiny

"Úplně nejlepší scénář by byl, kdyby Putin využil politického jednání, které bylo provedeno a teď se přerušilo, aby se připravily týmy na druhé kolo. Kdyby na základě tohoto jednání tu agresi zastavil a svoje vojska stáhl z Ukrajiny," předestřel Šedivý. To by podle něj ale nebylo vůbec jednoduché. Za silně nepravděpodobný považuje tento scénář i Vojáček.

Vojáček také ještě na závěr poznamenal, že situace se nakonec nemusí vyvrbit jen jedním z nastíněných způsobů. "Je pravděpodobné, že konflikt na Ukrajině dopadne jako kombinace několika scénářů," upozornil.

Podívejte se na reportáž TV Nova k aktuální situaci na Ukrajině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz